Velmi benevolentní přístup bezpečnostních složek a soudů k vandalismu od klimatických aktivistů se zřejmě v Německu chýlí ke konci. Napovídat tomu může rozsudek v případě loňského úmyslného poškození díla německého renesančního malíře Lucase Cranacha staršího v belínské obrazárně Gemäldegalerie Berlin.
Caranchův obraz Odpočinek při útěku do Egypta si v srpnu loňského roku vytipovala dvojice klimaaktivistek a společně se k němu přilepily za rozvinutí transparentu organizace Poslední generace (Letzte Generation), která je známá podporou vandalství významných pamětihodností či uměleckých děl v mnoha zemích.
V Itálii členové toho hnutí „prosluli“ například tím, že postříkali oranžovou barvou fasádu Starého paláce (Palazzo Vecchio) ve Florencii, v Německu pomazali tmavou hmotou památník německé ústavy stojící nedaleko Spolkového sněmu a v Praze jsou známi pravidelnou blokací dopravních tepen, prostřednictvím které se snaží docílit změny maximální rychlosti v Praze na 30 km/h. Zatímco ve většině měst se takovéto počínání klimaatkivistů nesetkalo s přílišným pochopením, pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS) po schůzi s aktivisty ze skupiny Poslední generace oznámil, že lidé blokující dopravu v jeho městě mají „společný cíl“ jako on a uvedl, že hodlá jednotlivé radnice vyzvat k „revizi dopravních režimů“.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: rak
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.