Spojené království Velké Británie a Severního Irska před třemi lety opustilo Evropskou unii. Stalo se tak na základě výsledků referenda, které proběhlo v roce 2016. Jde o první stát, který opustil EU po přijetí Lisabonské smlouvy.
Brexit je podle Schwippela velmi důležitý pro všechny lidi v České republice, kteří přemýšlejí o tom, zda je členství v Evropské unii v českém národním zájmu. Téma brexitu je prý hodně „zidealizované“. „Zaměstnanci EU a nevládních organizací i části akademické sféry vynaložili nemalé úsilí a velké prostředky na to, avy nás přesvědčili, že brexit je katastrofa a zhoršil životní úroveň ve Spojeném království,“ uvádí Schwippel.
„Logika za všemi těmito tvrzeními je ta, že z EU nejde vystupovat, protože ‚podívejte se na Británii, jak špatně dopadla‘, tím pádem je správná ta ortodoxie stále těsnější Unie, protože podle této ideologie nemáme jinou volbu než se slepě podřídit nadvládě Bruselu,“ pokračuje.
A jedním dechem dodává: „Samozřejmě že všechna tato tvrzení nejsou zcela pravdivá, je třeba proti nim bojovat, ale zároveň se nenechat manévrovat pouze do situace, kdy přemýšlíme pouze o těchto otázkách, jelikož další významná otázka je: je to, co se odehrálo, skutečně brexit? Tedy zda to, co se odehrálo ve Velké Británii, odpovídá slibům daným voličům v rámci toho referenda v roce 2016,“ dodává Schwippel.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab