„Zeman za 2 minus.“ Po projevu Štěpán Kotrba varuje prezidenta. Tři otázky Vrbětic

Spustit čtení článku

Tato funkce je dostupná jen pro přihlášené uživatele s aktivním předplatným typu Lepší čtení a vyšší. Předplatné i Prémiové body PL můžete získat i zdarma, přečtěte sí více v tomto článku.

25.04.2021 13:20 | Komentář

Je důkaz, že agenti GRU byli skutečně agenty GRU? Jak to, že nevíme, odkud byl odeslán e-mail, kterým se měli nahlásit do Vrbětic? A od koho údajní vyhoštění ruští zpravodajci sbírali informace, když nikdo nebyl zatčen? Takové otázky pokládá analytik Štěpán Kotrba v souvislosti s vystoupením prezidenta Miloše Zemana. Kotrba dává Zemanovi „z výrokové logiky“ lepší známku než např. premiéru Babišovi, bílá místa však vidí.

„Zeman za 2 minus.“ Po projevu Štěpán Kotrba varuje prezidenta. Tři otázky Vrbětic
Foto: archiv
Popisek: Mediální a politický analytik Štěpán Kotrba

Jsem rád, že na rozdíl od předsedy vlády a ministra vnitra projevil prezident faktografický realismus a „důkazy“ tajné služby nepovažuje za „nezpochybnitelné“, ale pouze za „vážné podezření“. Jsem rád, že prezident vyjádřil přesvědčení, že generálská hodnost pro šéfa tajné služby se neudílí za „vážné podezření“, ale za soustavnou kvalitní zpravodajskou práci, která podle slov prezidenta doposud nebyla vykonána, neboť vyšetřování „je teprve na začátku“ a v té první uvažované verzi byli obžalovaní pravomocně osvobozeni. To, že za šest let BIS nic nevyšetřila, znamená, že už ani nic nevyšetří, protože nelze poslat čuchacího psa k plotu areálu, zda jím neprošli ruští agenti.

Jsem rád, že prezident nevyloučil návrat Rosatomu do hry, pokud se Koudelkova podezření nepotvrdí.

Ale i Miloš Zeman, byť z výrokové logiky nemá za pět jako oba výše jmenovaní ústavní činitelé, ale jen za 2 minus, se dopustil tří závažných pochybení.

První pochybení: Kompetenční zákon i zákon o BIS určuje této službě působení pouze na civilní sektor. Je zvláštní, že informace o kauze související s armádou, jejími sklady zbraní a obchodem se zbraněmi a podvratnou činností GRU, což je Glavnoje razvedyvatělnoje upravlenije čili ruská vojenská rozvědka, shromažďuje civilní kontrašpionáž, a ne vojenská. To nemá logiku a souvisí to velmi úzce s kvalitou takto získaných informací a kvalitou jejich vyhodnocení. Služby se o interní informace nedělí. Zvláštní je to zvláště za situace, kdy i sám prezident se v mimořádném prohlášení nazval vrchním velitelem ozbrojených sil. Zvláštní je i to, že vyšetřování má provádět Policie České republiky a prezident si žádal o vysvětlení policejního prezidenta, který nejspíše nemá bezpečnostní prověrku, aby si vůbec mohl přečíst zpravodajský spis o sledování oněch osob.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Štěpán Kotrba

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

životní úroveň

Životní úroveň se nám snižuje už roky, tato vláda s tím nic nedělá, ale co jste udělali nebo hodláte dělat vy proto, aby se zvýšila?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Past na Babiše ve vyjádření Petra Pavla o sestavení vlády

13:05 Past na Babiše ve vyjádření Petra Pavla o sestavení vlády

Vystoupení prezidenta Pavla v pořadu webu Blesku Hráči, ve kterém naznačil, jak se chce chovat po př…