Sněmovnou prošla v minulých dnech další úprava zákona, která názorově nerozdělila jen české politické spektrum, ale také odbornou veřejnost. Jedná se konkrétně o doplnění zákona 111/200 O pomoci v hmotné nouzi. Na návrh ODS byla totiž schválena změna, která umožňuje krátit sociální dávky o pokuty těm, jež se dopustí více než dvakrát přestupků a finanční postihy přitom ještě nezaplatili. Změna má podle předkladatelů – občanských demokratů – zabránit některým lidem, kteří jsou závislí na sociálních dávkách, páchat opakovaně vážné přestupky. Nová podoba této důležité legislativní normy má také více motivovat některé sociálně slabé rodiče, aby více dohlíželi na školní docházku svých dětí. Zákon podpořili kromě občanských demokratů také například poslanci hnutí ANO na rozdíl od sociálních demokratů, Pirátů či KDU-ČSL.
„Před několika lety jsme dali slib lidem ve vyloučených lokalitách a jejich okolí, že jim pomůžeme s problémovými sousedy, a tento slib jsme splnili. Nechceme dál přihlížet tomu, že někteří lidé si udělali živobytí z čerpání dávek, a přitom se za solidaritu svému okolí odvděčují opakovaným pácháním vážných přestupků,“ uvedl po schválení zákona jeho předkladatel a místopředseda výboru pro sociální politiku Jan Bauer (ODS), který dále zdůraznil, že nejde o žádné drakonické opatření, protože krácení dávek umožňují už současné zákony, a to i pro mnohem méně závažné chování.
Zkušená komunální politička a bývalá senátorka zákon podporuje
Nicméně stejně jako politici, je nyní rozdělená ve svých názorech na úpravu zmíněného zákona i odborná a laická veřejnost.
„Já ten zákon vítám, protože vymahatelnost práva by v každém státě měla vždy fungovat, a pokud neexistuje, tak je to určitě špatně. Je sice pravda, že v některých výjimečných případech může na tento zákon doplatit i jinak nekonfliktní člověk, jestliže se někdy dostane náhodou do nešťastné situace, ale takových kauz bude minimum. Já se v tomto případě ztotožňuji s navrhovateli zákona, tedy s poslanci ODS. Shodou okolností jsem nedávno sama na vlastní kůži pocítila absenci takového zákona. Na ulici jsem při manipulaci s mobilem ztratila sim kartu, kterou našla jedna žena z menšinové společnosti, která mi pak na „simku“ provolala téměř 7 tisíc korun. Samozřejmě jsem šla na policii případ nahlásit, ale měla jsem smůlu, protože ta paní neměla žádné příjmy, takže jí nebylo peníze z čeho strhnout a policie kauzu odložila. Přesto si nemyslím, že se jedná o protiromský zákon, jak to někteří politici nazývají. Vymahatelnost práva se prostě musí týkat všech bez pardonu,“ konstatovala bývalá senátorka a dlouholetá, zkušená starostka ostravských čtvrtí Mariánské Hory a Hulváky Liana Janáčková.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Štěpán