„Zrušte policii.“ Už i v ČR. Za zfetovaného Roma: Drogově závislými prý nepohrdat

Spustit čtení článku

Tato funkce je dostupná jen pro přihlášené uživatele s aktivním předplatným typu Lepší čtení a vyšší. Předplatné i Prémiové body PL můžete získat i zdarma, přečtěte sí více v tomto článku.

23.06.2021 7:31 | Ze sítí

Za Stanislava Tomáše, který zemřel v sobotu v Teplicích po zásahu policie, se bude demonstrovat. V Praze se má odehrát demonstrace skupiny, která tvrdí, že policie jen chrání privilegia mocných a podrobuje všechny ostatní. Chce policii zrušit a spravedlnost si vybojovat zdola. „Životem uživatelů drog nesmí být pohrdáno jen protože nedokáží na vnucenou mizérii reagovat konstruktivním způsobem," tvrdí. A českého případu už si povšimli i ve Velké Británii a zazněla slova o rasismu.

„Zrušte policii.“ Už i v ČR. Za zfetovaného Roma: Drogově závislými prý nepohrdat
Foto: Repro Youtube
Popisek: Zákrok policie proti Stanislavu Tomášovi

Případ úmrtí Roma Stanislava Tomáše už byl zmíněn i v zahraničních médiích. V deníku Guardian si ho povšimla novinářka Anna Košlerová. V článku píše, že „řada lidí srovnává to, jak s ním bylo zacházeno, s případem George Floyda".

Pro britský deník se vyjádřil romský aktivista Jozef Miker, který v Teplicích zjišťoval podrobnosti zásahu a zúčastnil se tryzny za zemřelého: „Lidé mi řekli, že se jmenoval Stanislav a bylo mu asi 40. Byl bez domova, ale pracoval jako ostraha v supermarketu. Když viděl, že druhý muž ničí auta, tak zakročil. Ale policisté si mysleli, že to udělal on."

„Udělali jsme mu pomníček, aby lidé věděli, co se tu stalo, nemělo by to zapadnout. Řada lidí je v práci a netuší. Budeme sem chodit každý den, dokud se nedozvíme pravdu," uvedl Miker dle Guardianu. Nesouhlasí s verzí, kterou policie prezentuje. „Zatímco policie tvrdí, že byl nemocný a zdrogovaný, místní mi řekli, že drogy nebral, jen léky na bolest zad. Není těžké si domyslet, co se stane, když kleknete na krk nemocnému," míní romský aktivista.

Gwendolyn Albertová z rady vlády pro romské záležitosti pak Guardianu řekla, že romská komunita je rozhořčena a sama vidí jasné paralely s případem George Floyda. „Oficiální stanovisko policie se soustředí na to, že zemřelý měl v sobě drogy. Bez záznamu od okolostojících by veřejnost nevěděla, co se skutečně stalo," řekla.

„Diskriminace vůči Romům v Evropě je řádně zdokumentovaná lidskoprávními organizacemi, ale Evropská komise proti rasismu a netoleranci kritizuje Českou republiku, že o tom, zda je s Romy zacházeno rovnoprávně, nesbírá dostatečná data," připomíná pak Košlerová a přidává i průzkum z roku 2012, ve kterém 60 % Romů uvedlo, že kvůli svému původu zažili diskriminaci. „Romové v ČR o sobě čtyřikrát až pětkrát častěji říkají, že jsou nezaměstnaní, než neromové," uvádí novinářka.

Také zmiňuje zprávu neziskové organizace Amnesty International z roku 2015, která tvrdí, že romské děti čelí v českých školách „hrozivým systémovým předsudkům" kvůli segregaci, která může vést k další diskriminaci.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: kas

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Budou se dít věci.“ Za covidu drceni v ČT i vládou, nyní oceněni. Čeští vědci tuší, co vyplave

5:00 „Budou se dít věci.“ Za covidu drceni v ČT i vládou, nyní oceněni. Čeští vědci tuší, co vyplave

Jednou z institucí oceněných Společností pro obranu svobody se stalo Sdružení mikrobiologů, imunolog…