Podle Světového ekonomického fóra a jeho zakladatele Klause Schwaba by mělo požívání brouků být součástí moderního světa. V jejich pojídání vidí hned několik výhod. Broučci jsou bohatí na proteiny, přinášejí spoustu dalších zdravotních benefitů a jejich požívání je udržitelné. O tom, že se nyní prášek z cvrčků smí přidávat i do mouky a dalších potravin, nedávno rozhodla Evropská unie.
Cestovatel Daniel Přibáň jakožto zastánce pojídání hmyzu si nedávno na sociálních sítích stěžoval na šíření dezinformací ohledně tohoto tématu. Reagoval především na ztrátu odběratelů českého start-upu Sens Food, který vyrábí jídlo právě z hmyzu. Přibáň vysvětloval na Facebooku, že jedení hmyzu není pro lidstvo novinkou, a šíření odporu vůči hmyzu označil za dezinformaci šířenou hlupáky. Start-up Sens Food navíc na internetovém obchodu nabízí 80 gramů cvrčků jen za 649 korun.
„Není to nějak málo? Mají ty cvrčci housličky? Je mezi nimi brouk Pytlík? Není to od Přibáně kanibalismus?“ reaguje na ceny cvrčků a Přibáňova vyjádření český designér Daniel Vávra a usnáší se nad tím, že je jisté, že „za všechno můžou tupí dezoláti“. „Za 649 korun pořídíte 1 kg kvalitního hovězího, 80 g cvrčků s kořením,“ vyčítá a ironicky dodává, že koupí cvrčků však lidé mohou zachránit svět.
Pozastavuje se dále i nad tím, jak velkým tématem se cvrčci jakožto pokrm či příměs do jídla v poslední době stali. „V Brně dělají hamburgery, přidává se to do potraviny, kdo to nechce jíst, je dezolát, lepší lidé se předhánějí v deklamacích, zda raději jedí červy, cvrčky, nebo kobylky, dezinformátoři šíří řetězové e-maily o cvrčcích,“ píše a dodává, že neuplyne den, aby o cvrčcích nebyla v televizi reportáž.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: luk