Asi není potřeba představovat pomazánku nutella. Kdo má rád sladké, u toho je velká pravděpodobnost, že ji má v oblibě. O poznání méně ji mají rádi ekologičtí aktivisté, protože obsahuje poměrně značné množství palmového oleje. Na nutelle je dobrá další věc. Jedná se o standardizovaný výrobek, který je po Evropě v podstatě stejný, takže se dá použít jako měřítko pro ekonomiku a ekonomické rozdíly.
Jako to třeba dělá německý ekonom Holger Zschaepitz. Podle tzv. Big Mac Indexu je maďarský forint o celých 24,5 % pod cenou vůči euru. A skutečně, podle dat z ledna stojí jeden Big Mac v Maďarsku v přepočtu 3,76 dolaru, zatímco v eurozóně je to 5,29 dolaru (82 Kč vs. 115 Kč).
Jenže pak je tady Nutella. V Maďarsku stojí přibližně 11,2 eura za kilo (269 Kč). V Německu 7,32 eur za kilo (176 Kč). „Ceny jídla v Maďarsku jsou strašně drahé. Řada identických produktů v obchodech Aldi je tady v Maďarsku o hodně dražší než v Německu, takže forint musí vůči euru dále oslabovat,“ míní.
Good Morning from #Hungary where the Hungarian Forint is 24.5% undervalued vs. German Euro when measured by Big Mac Index. But when measured by Nutella purchasing power parity (Price for almost homogeneous product Nutella): The 400g jar costs about €11.2 per kg in Hungary vs… pic.twitter.com/24h33at8Kr
— Holger Zschaepitz (@Schuldensuehner) July 24, 2023
To není vše, pokud člověk nakoupí v Německu třičtvrtěkilové balení nutelly, vyjde ho jeden kilogram dokonce jen na 6,12 eura, tedy 147,50 Kč. Stránky Aldi každopádně potvrzují ekonomova slova o německých cenách.
Nutella v Aldi
Zdroj: Aldi.de
Ovšem maďarský spotřebitel může být stále vděčný za své ceny. Jsou totiž stále nižší než ty české. Na stránkách velkoobchodu Tesco stojí 350 gramů nutelly bez desetníku 100 Kč. Za kilo nutelly tak český zákazník zaplatí 285,50 Kč. Což je 11,85 eura. I na slevovém portálu Heureka se pod cenu 94 Kč nutella v ČR nedostane.
Lépe než Čech je na tom pak i Slovák. A to ve stejném obchodě. Ta samá sklenice s tou samou nutellou vyjde Slováka na 3,69 eura, tedy na 89 Kč. Slovák má tudíž sladkou pomazánku o deset korun levnější. Podle přepočtu na kilo evidentně levnější i než v Maďarsku, byť německým cenám se stále nemůže rovnat.
Kontaktovali jsme společnost Tesco, proč jsou ceny v sousedních zemích rozdílné, ovšem do vydání článku jsme neobdrželi odpověď.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Karel Šebesta
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.