Velkou vlnu nevole nejen u většiny občanů, ale i v umělecké branži v uplynulých dnech vyvolal návrh ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS), který vyzýval, aby se ustanovila – namísto současných tří – pouze dvojice sazeb DPH. Návrh, o němž se chystají vládní strany jednat, počítá s tím, že by se DPH u potravin a nealkoholických nápojů i v Česku mohla trvale snížit ze současných patnácti na čtrnáct procent, zdraží obří paleta dalších nezbytných statků.
Ministerstvo financí plánuje přesun ze současné desetiprocentní sazby DPH do 21procentní sazby u ubytovacích služeb, vodného a stočného, tepla, opravy obuvi, kožených výrobků a kol a také u sportovních a kulturních akcí. Zvýšit DPH z deseti na čtrnáct procent pak chce ministerstvo například u léků, veřejné dopravy, stravovacích služeb, knih, novin a časopisů a bezlepkových výrobků.
Lichtenberg v pořadu „Aby bylo jasno“ potvrdil, že se v kulturní sféře Stanjurovy návrhy nesetkaly s vřelým přijetím a sám je posléze taktéž kritizoval. „Ono není nejhorší to DPH, to nejhorší je, že se opět rozevírají nůžky mezi veřejně podporovaným sektorem a soukromým sektorem,“ pronesl s tím, že mnohých kulturních institucí včetně například městských divadel se změna DPH netýká, jelikož DPH neodvádějí, kdežto soukromé kulturní instituce zvýšení DPH u vstupenek do kin, divadel a na koncerty ze současných deseti na 21 procent pocítí.
„My nejsme konkurenceschopní. Nemůžeme celé náklady přenést na diváka, to prostě v žádném případě nejde. Abychom v tuto chvíli zdražili o jedenáct procent,“ vadí mu. Nechápe také, proč dosud mají veřejné kulturní instituce odlišné parametry.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: rak