V ČR narůstají ceny potravin nejvíce mezi státy EU, a to už delší dobu. Logicky proto vzniká diskuse o tom, proč tomu tak je. Zajímavý je z tohoto pohledu článek p. Sezemského zveřejněný na FORUM24 dne 1. 7. 2023. Pan Sezemský vidí příčinu v českých agrobaronech, jsou to prý oligarchové agrárního a zpracovatelského průmyslu. Nějak ale zapomněl uvést, že marže těch českých agrobaronů třeba na výrobě vajec činí 0,1 až 0,2 Kč na kus, zatímco u velkých prodejních řetězců, které mají zanedbatelné náklady s výrobou a distribucí vajec, to dělá až 5 Kč na kus. Takže jen na prodeji vajec vydělají velké řetězce za rok přes 1 mld. Kč. Kolik vydělávají zemědělci? Kritika p. Prouzy, předsedy Svazu obchodu a cestovního ruchu, že pracuje ve prospěch zahraničního kapitálu, je pak prokazatelně zcela na místě. Pan Sezemský, stejně jako p. Prouza, o maržích asi nic neví, pak je otázkou, zda by pan Prouza měl i nadále zastávat svoji funkci?
Pan Sezemský také upozornil, že zemědělský sektor v roce 2022 dosáhl rekordního zisku 22 mld. Kč. Neuvedl, jaký očekává zisk v roce 2023, v tisku proběhlo, že bude nižší i výrazně, protože prodejní ceny klesly, a zemědělci musí prodat svoje zásoby z roku 2022 nakoupené za vysoké ceny. Zisk v zemědělství prostě kolísá.
Zisk oligopolů v energetice? Desetkrát víc než u zemědělců…
Porovnejme si zisk oligarchů v zemědělství se ziskem oligopolů v energetice. Jestliže několik tisíc zemědělských firem dosáhlo hrubý zisk 22 mld. Kč, tak jen čtyři oligarchové v energetice, konkrétně firmy EPH, ČEZ, RWE Supply a NET4GAS, dosáhli v roce 2022 zisk 180 mld. Kč, pro úplnost v roce 2021 to bylo 30 mld. Kč, proč takové zvýšení v době krize a kdo ho zaplatil? 180 mld. Kč je čistý zisk, takže hrubý zisk byl nad 200 mld. Kč. To je desetkrát více než u zemědělců. Očekávám tedy, že se nyní p. Sezemský opře do energetických oligarchů, a to i proto, že ceny energie v ČR jsou na jedné z nejvyšších úrovní v EU. A právě zemědělci si stěžují, že oni nakupují plyn a elektřinu za ceny meziročně i několikanásobně vyšší než jejich konkurence nejen na západě, ale i ve státech V4. Není právě toto hlavní příčinou nárůstu cen potravin, když náklady na nákup energie se v zemědělství zvýšily o desítky procent?

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: David Hora