V Německu žije přibližně 1,25 milionu ukrajinských uprchlíků a většina z nich má nárok na občanský příspěvek. Zda by tomu tak mělo být i nadále, není jisté. Generální tajemník FDP Bijan Djir-Sarai navrhuje, aby nově příchozí ukrajinští váleční uprchlíci dostávali dávky pro žadatele o azyl místo občanského příspěvku, který činí 563 eur měsíčně. Žadatelé o azyl oproti tomu dostávají 430 eur měsíčně.
Od června 2022 mohou váleční uprchlíci ze země napadené Ruskem pobírat základní bezpečnostní dávky namísto nižších dávek podle zákona o dávkách pro žadatele o azyl. Dohodly se na tom tehdy spolková a zemská vláda. Jako jeden z důvodů pro tuto změnu bylo uvedeno, že uprchlíci z Ukrajiny mají přímý nárok na povolení k pobytu a nemusí čekat na rozhodnutí, jako je tomu u žadatelů o azyl.
„Nově příchozí váleční uprchlíci z Ukrajiny by již v budoucnu neměli dostávat občanský příspěvek, ale měli by se na ně vztahovat dávky pro žadatele o azyl,“ uvedl Djir-Sarai pro německý deník Bild.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Alena Kratochvílová
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.