Anglický mezinárodní deník Financial Times, který se zaměřuje na zpravodajství o světové ekonomice, zveřejnil komentář s názvem What if Russia wins? neboli Co když Rusko vyhraje? Deník se touto myšlenkou začal zabývat i proto, že západní pomoc Ukrajině oproti roku 2022 klesla o téměř 90 %, jak vypočítal Kielský institut pro světovou ekonomiku a „Západ si tak pohrává s myšlenkou, že by Vladimíru Putinovi Ukrajinu nechal“.
V komentáři autor Simon Kuper přichází s pěti body, které by nastaly, pokud by Rusko v čele s prezidentem Vladimírem Putinem vyhrálo válku na Ukrajině, která začala ruskou invazí v únoru 2022.
V prvé řadě by Rusko na Ukrajině začalo vykonávat „spravedlnost vítěze“. To by znamenalo masové popravy, kastrace, znásilňování, mučení i únosy dětí. V důsledku toho by další miliony Ukrajinců před ruským režimem uteklo na západ. „Tentokrát natrvalo,“ píše Kuper a dodal se vzpomínkou na rok 2015, kdy na západ odešlo 1,3 milionu Ukrajinců, že tato událost sloužila pro „turboaktivaci“ krajní pravice.
Svobodný stát by na Ukrajině možná přežil. Možná by vstoupil i do Evropské unie. V očekávání by však neustále byly ruské útoky, a to bez ohledu na to, jaké smlouvy by byly v důsledku vítězství Ruska podepsány. Autor textu upozornil na skutečnost, že Rusko porušovalo i Minské dohody po roce 2014.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Lucie Kroutilová
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.