90 800 Kč. Pokuta Volnému za ,,flákanec"

16.02.2021 13:25 | Zprávy

Sněmovní mandátový a imunitní výbor uložil dnes nezařazenému poslanci Lubomíru Volnému kvůli lednové potyčce přímo na plénu dolní komory pokutu ve výši měsíčního poslaneckého platu, tedy zhruba 90.800 korun. Novinářům to řekli předseda výboru Stanislav Grospič (KSČM) a místopředseda Petr Gazdík (STAN). Jde o nejvyšší možný postih. Volný už avizoval, že se proti pokutě odvolá k celé Sněmovně. Stejný postup předpokládají i členové výboru.

90 800 Kč. Pokuta Volnému za ,,flákanec"
Foto: Repro ČT 24
Popisek: Potyčka poslance Volného ve sněmovně

"Mandátový a imunitní výbor zkonstatoval skutečně závažné chování neodpovídající jednacímu řádu. Upřesnil, jakými konkrétními činy se to jednání stalo. A udělil panu poslanci Volnému finanční trest ve výši jednoho poslaneckého platu," řekl Gazdík. Podle Grospiče převažovala na jednání výboru shoda. "Nebyly tam žádné, myslím si, zádrhele," uvedl.

Volný tvrdí, že výbor mu neumožnil řádný proces, v němž by se mohl obhájit. "Pokud rozhodnutí bude jakékoli jiné než zprošťující, tak ho respektovat určitě nebudu a odvolám se k celému plénu Sněmovny," řekl novinářům při dnešním jednání výboru.

"Já očekávám, že pan Volný se odvolá, že tam bude exhibovat, a pak Sněmovna potvrdí rozhodnutí mandátového a imunitního výboru," tipoval před novináři další postup člen výboru Mikuláš Ferjenčík (Piráti).

Konflikt se odehrál v lednu při schůzi k prodloužení nouzového stavu. Předsedající Tomáš Hanzel (ČSSD) po varováních vypnul Volnému mikrofon se zdůvodněním, že nemluví k tématu. Volný označil ČSSD za zkorumpovanou politickou partaj a její členy za zbabělce a pokrytce. Pak přišel mluvit na místo předsedajícího, jak předtím avizoval. Hanzel se mu v tom snažil zabránit. Na pomoc mu přišlo několik poslanců. Po strkanici Volný místo v doprovodu policejní ochranné služby opustil.

Gazdík míní, že nešlo o běžnou potyčku mezi poslanci. "To bylo napadení řídícího schůze. A řídící schůze má z hlediska jednacího řádu mimořádné pravomoci. Třeba tím, že povstane, tak přeruší jednání Sněmovny. A pan poslanec tím, že napadl řídícího schůze, napadl vlastně jednání celé Sněmovny a znemožnil další jednání Sněmovny. Nic horšího z hlediska jednacího řádu nemůže poslanec udělat, proto je ta výše trestu maximální," uvedl.

Mandátový a imunitní výbor se dnes sešel k případu počtvrté. Volný dříve namítal podjatost výboru i jeho členů, což organizační výbor odmítl. Prostřednictvím své advokátky žádal o zastavení disciplinárního řízení. Tvrdil mimo jiné to, že imunitní výbor má "nedostatek věcné příslušnosti" k jeho vedení.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk

Myslíte, že zvýšení trestů pro pašeráky stačí?

Podle mě jsou téměř nepostižitelní, protože se je málokdy podaří vůbec chytit. Ale když jste toto téma nakousla, tak jaké tresty jim hrozí teď a jaké navrhujete? A máte taky nějaký účinný plán, jak ochránit naše hranice? A co si vůbec myslíte, že teď bude, když Asadův režim padl? Je to dobře nebo ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Selhání ČT. Takto se letos chovali k muži, kterého vyznamenal britský král

21:15 Selhání ČT. Takto se letos chovali k muži, kterého vyznamenal britský král

Zakladateli britské organizace The Free Speech Union, přispěvateli do časopisu The Spectator a novin…