A Američané řekli: Takhle! Ukrajinská ofenziva: Jak to opravdu bylo

19.09.2022 13:35 | Analýza

Co předcházelo ukrajinské protiofenzivě u Charkova? Dle deníku New York Times to byla řada konzultací mezi americkými a ukrajinskými vojenskými špičkami a také řada vojenských simulací. Ukrajina potřebovala rychlé vítězství, ovšem ukázalo se, že na jihu by ho nedosáhla. A tak americká rozvědka začala zkoumat, kde byla ruská fronta slabá a kam by Rusové nedokázali přesunout jednotky, i kdyby o protiofenzivě věděli.

A Američané řekli: Takhle! Ukrajinská ofenziva: Jak to opravdu bylo
Foto: Repro Twitter
Popisek: Ukrajinská protiofenziva u Chersonu

Na začátku září se situace na Ukrajině změnila ve prospěch Ukrajiny, které se podařilo vyhnat ruské síly z oblastí okolo Charkova. Proč k tomu došlo je předmětem mnoha analýz. Jednu z nich nabízí i deník New York Times. Podle něho byla úspěšná ofenziva náledkem toho, že Ukrajina konzultovala své plány s americkými a britskými experty.

Původní ukrajinské plány prý počítaly s obsazením Chersonu a odříznutím Mariupolu. Ovšem ukrajinští generálové a američtí představitelé by jednak zaznamenali obrovské ztráty, ale také by nebyli úspěšní v osvobození velké oblasti. Už tak Ukrajina ztrácí stovky lidí. A tak se obrátili na britskou a americkou rozvědku.

Američtí a ukrajinští generálové simulovali širokou ofenzivu na jihu a výsledkem bylo selhání. Generálové se s výsledky vrátili za Zelenským, který potřeboval prokázat, že Ukrajina je schopná protiofenzivy. Americká rozvědka tak začala zkoumat, kde je fronta slabá. A došla k závěru, že Moskva by měla problém s přesouváním jednotek na severovýchodě, i kdyby o protiofenzivě věděla. Dle jednoho z činitelů v Pentagonu Rusko přesunulo některé své nejelitnější síly na jih, aby čelilo ukrajinské protiofenzivě.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: kas

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Poprask s registrací. Ministr nevěděl, teď hasí průšvih. V ODS řev, že je nikdo nebude volit

11:35 Poprask s registrací. Ministr nevěděl, teď hasí průšvih. V ODS řev, že je nikdo nebude volit

Evropská směrnice o audiovizuálních mediálních službách vzbuzuje značné rozpaky, zejména kvůli její …