A co byste na místě premiéra dělal vy, pane Fialo? Zde je odpověď

16.10.2020 7:33 | Zprávy

Vláda se nejednou ocitla pod palbou opozice, kvůli restrikcím v době koronavirové krize. Lídři opozičních stran proto byli osloveni redakcí iDNES.cz, kde dostali prostor k tomu, aby předestřeli, jakým způsobem by současnou situaci řešili oni, v případě vládního angažmá. Například Petr Fiala by se připravoval už o prázdninách, Tomio Okamura by nechal dělat pitvy zemřelých pro tvrdá data. A zaznívalo například, že by byla větší snaha lidi uklidňovat.

A co byste na místě premiéra dělal vy, pane Fialo? Zde je odpověď
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Fiala na 29. kongresu ODS

Poté, co kabinet vyhlásil nová opatření, přišla ODS s výzvou premiérovi, aby po konci nouzového stavu požádala vláda ve Sněmovně o důvěru, protože podle ní řízení státu nezvládá. Její předseda Petr Fiala vysvětlil, co by dělal jinak. „Posílili bychom testovací kapacity prostřednictvím lékáren. Přijali bychom také nabídku policie na pomoc s trasováním, kterou vláda dostala už před měsícem,“ poukázal na to, že vláda jednala pozdě.

ODS by podle Fialy už v létě připravila síť covidových nemocnic. „To všechno by vedlo k naplnění cílů Chytré karantény a mohli bychom se vyhnout celoplošným zákazům,“ vysvětlil Fiala. „Společně s novými omezeními bychom také rovnou vyhlásili kompenzační opatření a udrželi bychom otevřené základní školy.“

Předseda hnutí SPD Tomio Okamura by nechal zemřelé pitvat, aby byla jasná data o příčině smrti. „V první řadě bych nařídil, aby se u všech úmrtí s podezřením na covid provedla pitva, která by zjistila, jaká byla skutečná příčina smrti. To se dnes nedělá, proto vláda nemá v tomto ohledu žádná přesná data,“ sdělil Okamura.  

Piráti by se prý například snažili hned v prvních měsících po vypuknutí epidemie vybudovat testovací kapacity ve výši 30 tisíc až 50 tisíc PCR testů denně. Pro občany, kteří skončili v izolaci či karanténě, by navrhli kompenzační mechanismus.

Lidovci by podle svého předsedy Mariana Jurečky dali na rady epidemiologů již během prázdnin a situaci nepodcenili. „Dříve bychom také navýšili kapacitu testování a zavedli plnohodnotné trasování,“ uvedl s tím, že s oznámením dalších opatření by oznámili kompenzace pro všechny obory, které by opatření poškodila. Ošetřovné by bylo od září minimálně na 75 procentech platu.

Pokud by byla u vlády TOP 09, situace s koronavirem by se vůbec nedostala do současného stavu, věří předsedkyně strany Markéta Pekarová Adamová. „Připravili bychom se na druhou vlnu, zvládli bychom testování a trasování. Už v létě bychom zapojili call centra na obvolávání kontaktů z hygien,“ uvedla. 

Předseda Starostů a nezávislých Vít Rakušan by už od počátku řešil lůžkovou kapacitu a ochranu ohrožených skupin. „Přesvědčoval bych lidi o nutnosti hygienických opatření a apeloval na jejich rozum, nehrozil bych. Mluvil bych. Uklidňoval. Komunikovl. A poskytl data,“ dal za příklad.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Ing. Petr Beitl byl položen dotaz

Benešík (KDU-ČSL): Slováci jsou na tom v zastoupení lidí v mezinárodní politice lépe než my

Můžete mi vysvětlit, jak je to možné? To jste jako politici tak neschopní protlačit na vysoká místa politiky, kteří by hájili zájmy Česka? Ono to dost vysvětluje, proč podle mě na mezinárodní scéně zájmy nás Čechů vlastně nikdo pořádně nehájí, a proč se stáváme stále více bezvýznamnou zemí.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

A vám to nepřipadá drahý? „Štastný a veselý“ na jihu Čech

20:29 A vám to nepřipadá drahý? „Štastný a veselý“ na jihu Čech

„Česnečka za 70 korun? Tu jsme doma dělávali, když bylo před výplatou.“ I takové komentáře jsme si v…