A hele! Pekarová udělala „legislativní nouzi“. Rakušan v ní chce projednat korespondenční volbu

21.02.2023 15:11 | Ze sítí

Včera předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová ohlásila, že až do 22. března bude trvat stav legislativní nouze. Všeobecně se soudí, že důvodem je snaha protlačit snížení valorizace důchodů. Ovšem tento stav má být vyhlášen jen při mimořádných okolnostech. A poslanci ANO silně protestují proti tomu, aby ho vláda použila na snížení důchodů. Ozval se však také ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). S něčím jiným.

A hele! Pekarová udělala „legislativní nouzi“. Rakušan v ní chce projednat korespondenční volbu
Foto: Repro twitter
Popisek: Vít Rakušan s mikinou na podporu obnovy Ukrajiny

Včera předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová vydala rozhodnutí, že od 20. února do 22. března tohoto roku bude vyhlášený stav legislativní nouze. Jak se píše na samotných stránkách Sněmovny, stav legislativní nouze je možno vyhlásit za mimořádných okolností, kdy jsou zásadním způsobem ohrožena základní práva a svobody občanů nebo bezpečnost státu nebo kdy státu hrozí značné hospodářské škody. Při vyhlášeném stavu legislativní nouze může předseda Sněmovny rozhodnout na žádost vlády, že předložený vládní návrh zákona bude projednán ve zkráceném jednání.

Ve stavu legislativní nouze posoudí Sněmovna před projednáním pořadu schůze, zda stav legislativní nouze trvá. Dále znovu ještě před projednáním návrhu zákona hlasuje, zda stav legislativní nouze trvá a zda jsou dány podmínky pro zkrácené jednání u konkrétního zákona. Procedura projednávání návrhu zákona ve zkráceném jednání nemá první čtení, předseda přikáže návrh přímo výboru a určí nepřekročitelnou lhůtu, do níž musí výbor předložit usnesení. Poté se koná rovnou druhé čtení návrhu zákona, přičemž může být upuštěno od obecné rozpravy, o čemž se usnese Sněmovna. Řečnická doba může být zkrácena na 5 minut. Třetí čtení návrhu zákona se může konat bezprostředně po druhém čtení. Toť rozdíly mezi normálním stavem a stavem legislativní nouze.

Nyní se však na sociální síti objevila také žádost ministra vnitra Víta Rakušana (STAN). „Požádal jsem za náš poslanecký klub STAN dopisem Markétu Pekarovou Adamovou, aby zařadila k projednání zákon o korespondenční volbě ze zahraničí. Máme ho v programovém prohlášení vlády a je ostuda, že stále nebyl přijat. Ze Senátu jej přitom máme připraven,“ napsal Rakušan na twitteru.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

Mgr. Róbert Šlachta byl položen dotaz

Spojíte se s SPD?

Půjdete do voleb společně? A co po volbách, umíte si s SPD představit koalici? Ještě by mě zajímalo, kdo za vás bude vlastně kandidovat? Nikoho jiného než vás neznám.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Přišel Fiala, vyletěly potraty. Propad porodnosti po vakcíně. Sněmovna se otřásala

20:37 Přišel Fiala, vyletěly potraty. Propad porodnosti po vakcíně. Sněmovna se otřásala

Premiér Fiala se na podzim smál, když poslanec Vladimír Zlínský vznesl interpelaci, zda vláda nějak …