A jak dál, pane Babiši? Obeznámený komentátor odhaduje, co se bude dít kolem sestavování vlády, a je to velmi překvapivé

03.02.2018 11:49 | Zprávy

Komentátor Bohumil Pečinka na serveru Reflex.cz spekuluje nad tím, že i přestože od voleb uplynuly téměř čtyři měsíce, stále nemáme vládu.

A jak dál, pane Babiši? Obeznámený komentátor odhaduje, co se bude dít kolem sestavování vlády, a je to velmi překvapivé
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Andrej Babiš

„Ani na začátku čtvrtého měsíce od sněmovních voleb není v dohlednu vláda s většinovou podporou v parlamentu,“ konstatuje Pečinka a zamýšlí se nad variantami, které nyní mohou nastat. Podle něj existují dvě. 

Jedna koaliční vláda může být populistů s populisty, píše Pečinka, a vyjmenovává šéfa hnutí ANO Andreje Babiše, lídra SPD Tomia Okamuru a komunisty, v jedné podvariantě také s ČSSD, podporované Milošem Zemanem.

„Anebo ANO ve spolupráci s částí stran Demokratického bloku (ODS, KDU-ČSL, Starostové, TOP 09), které se ovšem brání představě Babiš-premiér. Do toho má Andrej Babiš vlastní představu o vládě výrazně jednobarevné, tedy menšinové s podporou jiných stran, kterou bude řídit jako svou firmu z jednoho centra. Výsledkem těchto protisměrných představ je, že ve vládní Strakově akademii sedí vláda v demisi a ještě nějakou dobu sedět bude,“ míní Pečinka.

  • Původní text ZDE.

Podle jeho slov musí politické strany, které budou chtít získat vliv ve vládě, zapomenout na eventualitu kabinetu bez šéfa hnutí ANO Andreje Babiše. Ten, jak míní komentátor, žije ve zvláštní tenzi, že nebude-li premiérem, bude zatčen. „Bojuje o premiérství i z důvodu své ochrany a na jiný požadavek nekývne. Tenhle předpoklad ho však bude stát obrovskou cenu,“ dodává Pečinka se slovy, že nejvstřícněji naladěni jsou k Babišovi komunisté.

„Jejich cenou budou takzvaní odborní náměstci na různých ministerstvech a řada programových ústupků typu zdanění církevních náhrad,“ říká Pečinka. Co se týče Okamury, tam Babiš vymění jejich účast na vládě za vliv Okamury na polostátní firmy. 

„Jediný člověk, který je schopen dát při sestavování vlády všem stranám garance, je dnes Miloš Zeman. Rovněž on předloží Babišovi svůj personální účet. Nejspíš i v podobě zastoupení svých přátel a lidí z okruhu ČSSD. Předtím se ale šéfové sociální demokracie musejí na sjezdu zbavit oficiální linie nejít s Babišem jako premiérem,“ tvrdí Pečinka se slovy, že Babiš mezitím připraví a po senátních volbách možná i prosadí ústavní zákon o referendu. „Přes ten se pokusí prosadit řadu věcí, které mu postavení v menšinové vládě neumožní realizovat,“ míní ještě s varováním, že v případě, že se Babiš dostane do konfliktu s prezidentem Zemanem, může ten požadovat 101 podpisů poslanců. 

„Pokud se Babiš bude zpěčovat, uplatní Zeman nátlakovou variantu známou z roku 2013 a jmenuje premiérem jemu nakloněného člověka, nazvěme ho Rusnok II. Tento model vlády pochopitelně nezíská důvěru, ale může vládnout do konce volebního období. Tahle představa bude takový bič na Babiše, že se pokusí převzít iniciativu sám a možná sleví z představ o jednobarevné vládě řízené jako firma,“ uzavřel Pečinka.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

Jste pro zrušení senátu?

Mám dotaz k vaší kritice toho, jak senát pracuje. Myslíte, že je opravdu užitečný? A kdyby ANO získalo v senátu i ve sněmovně většinu, zrušili byste senát?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Orbán vážně: Musíme přežít, než se Trump ujme vlády

21:52 Orbán vážně: Musíme přežít, než se Trump ujme vlády

Maďarsko svou hospodářskou politiku na příští rok podle tamního premiéra Viktora Orbána chystá s výh…