Těch dokumentů, které se nějakým způsobem vztahují na občany České republiky, je přes 250 tisíc. Jedná se zejména o právní listiny, e-mailovou komunikaci a komentáře ke smlouvám. Velmi častou formou anonymizace reálného vlastníka je držba akcií na doručitele – těch případů se ve spisech objevuje v souvislosti s ČR 40. Nejčastěji vyhledávanou destinací, kam čeští podnikatelé „ukrývají“ své firmy, jsou Seychely, kde pro ně panamská právní firma založila přes 800 entit. Poté se jedná zejména o Panenské ostrovy, Bahamy, Panamu nebo ostrov Samoa.
K Čechům, jejichž jméno lze najít ve zveřejněných dokumentech, patří například známý zločinec Radovan Krejčíř. „V databázi Panama Papers lze najít e-mailovou korespondenci z roku 1998, kdy si Krejčíř vyvedl peníze z vlastní firmy Corado Holding do své druhé firmy na Britských Panenských ostrovech jménem Ducane Finance,“ uvádí server investigace.cz.
Mezi další jména patří Filip Rybín a Petros Michopulos, kteří jsou v ČR známí svým působením v PR agentuře Previa CR, v rámci které například spolupracovali na předvolební kampani ČSSD. Podle informací vyplývajících ze zveřejněných dokumentů Rybín s Michopulosem vlastní od roku 2006 firmu Couva Holdings S. A., registrovou na Britských Panenských ostrovech.
Majitel hokejové Sparty a ČKD Petr Speychal spolu se svými obchodními partnery Janem Kutišem a Petrem Gregorem vlastní v daňových rájích dokonce několik firem. Firma s exotickým jménem Wonderful Yacht Holdings, registrovaná na Britských Panenských ostrovech, zas patří známému majiteli fotbalového klubu Sparta Danielu Křetinskému. V databázi nechybí ani zmínka o nejbohatším Čechovi Petru Kellnerovi, jehož jméno je spojováno hned s několika firmami v Britských Panenských ostrovech.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: fib