Končící ministr zahraničí John Kerry sice tvrdí, že Američané rozhodně na situaci v Sýrii nehledí jen z pozice diváků, jenže realita je jiná. Syrský režim dobyl město Aleppo s vydatnou ruskou pomocí. Současné příměří dojednali politici z Moskvy a z turecké Ankary. Další rozhovory syrské opozice a vlády se uskuteční v kazašské Astaně, a to bez účasti Spojených států. „My nemusíme být u stolu v Astaně, nemusíme být ani u stolu v Moskvě. Ale neznamená to, že odcházíme ze Sýrie,“ sdělil novinářům mluvčí amerického ministerstva zahraničí John Kirby.
Celý článek v angličtině najdete zde.
Jenže sečteno a podtrženo, Spojené státy se podle AP stahují z vleklého konfliktu, v němž se i tak neangažovaly tolik, jak by si mnozí lidé možná přáli. Takřka před šesti lety se ještě zdálo, že to bude jinak. Prezident Barack Obama požadoval konec syrského prezidenta Bašára Asada s tím, že má uvolnit cestu demokratizaci země. Obama také stanovil „červenou čáru“, jejíž překročení bude znamenat významnější angažmá USA v Sýrii. Touto linií bylo použití chemických zbraní v konfliktu.
Chemické zbraně nakonec použity byly a americký prezident Barack Obama neudělal skoro nic. Sice dál požadoval konec Bašára Asada, ale slabá role Spojených států v celém konfliktu znamenala, že Obama svůj požadavek nedokázal prosadit. Podle agentury AP to může oslabit pozici Spojených států na celém Blízkém východě, což pocítí i nejbližší spojenec, Izrael. Nemluvě o tom, že je v zájmu Spojených států porazit Islámský stát, jenže bez přímé účasti nebude mít Washington vliv na to, co se děje.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp