„Situace je zcela zřejmá. Cla na americké zboží v Evropské unii byla velmi vysoká. Byla mnohem vyšší než cla na evropské unijní zboží ve Spojených státech. Takže zcela logicky – protože Donald Trump má Ameriku na prvním místě – tak se snaží recipročně dorovnat ta pro Ameriku nevýhodná cla. A snaží se tím pádem ta cla navýšit. Nicméně i po tom zvýšení jsou stále ta cla, která Evropská unie uvaluje na USA, mnohem vyšší než ta cla, která v podstatě nově uvalil Donald Trump. Takže co z toho vyplývá? Je to totální selhání vyjednávání, respektive nevyjednávání Evropské unie,“ uvedl Tomio Okamura, předseda SPD v pořadu Napřímo v TN Live.
Z EU za nás nikdo nejednal
Dodal, že například Velká Británie, která není v EU, prostřednictvím svého premiéra jednala s Trumpem a dojednala si vzájemně nízká a férová cla ve výši 10 %. „Díky tomu, že Británie není v Evropské unii, jednala flexibilně a rychle a vidíte, že dohoda byla možná. Oproti tomu za Evropskou unii celou dobu nikdo nejednal. To je neuvěřitelné, jak Evropská unie, to současné vedení, jehož součástí jsou samozřejmě i zástupci Fialovy vlády, neudělala pro nás vůbec nic a výsledkem je, že my máme clo od USA ve výši 20 %, ale clo pro USA z Evropské unie je 39 %,“ řekl Okamura.
Neschopná Fialova vláda a neschopné vedení EU
Okamura požaduje, aby Evropská unie okamžitě zahájila jednání. „Už nám trochu ujel vlak. Proč nejednali dosud? Co to má znamenat? Všichni viděli – byla toho plná média – že Británie jednala. Dojednala vzájemně 10 %. K čemu je vedení EU? A teď tady všichni brečí nad rozlitým mlékem – Fiala, neschopná česká vláda. Prý je ohrožený automobilový průmysl. No jasně, že je ohrožený! A proč to tedy nezajistili jako Velká Británie? Opravdu jsem rád, že letos jsou volby do Poslanecké sněmovny. Tuhle protinárodní, neschopnou, škodlivou vládu musíme okamžitě vyměnit. Já kdybych byl ve vládě, tak už jednám dávno, stejně jako Velká Británie,“ zdůraznil šéf opoziční SPD.
Ideální by byla volná obchodní zóna
Na otázku, jaké by nabídl ústupky v jednání Donaldu Trumpovi, který podle svých slov čeká na nabídky, Okamura odpověděl: „Je to úplně jednoduché. Vidíme příklad Velké Británie. Vzájemně mají cla ve výši 10 %. To je přece jasný příklad. A co se týče mě, ten ideální příklad by bylo zrušit cla úplně a udělat volnou obchodní zónu. To by nám pomohlo. To by nastartovalo náš trh,“ prohlásil předseda SPD.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Naďa Borská