Ruská agrese proti Ukrajině trvá již víc než 600 dní a podle washingtonského Institutu pro studium války (ISW) Rusové posílají k Avdijivce další jednotky.
„Rusko pravděpodobně nasadilo prvky nejméně dvou brigád Centrálního vojenského okruhu (CMD) k posílení útočných operací sil Doněcké lidové republiky (DNR) na frontě u Avdijivky,“ napsal institut. „Geolokalizované záběry zveřejněné 16. října ukazují, že ruské síly okrajově postoupily kolem silnice E50 asi 3 km jižně od Avdijivky. Ukrajinský generální štáb oznámil, že ukrajinské síly odrazily za poslední den celkem 22 ruských útoků ve směru Avdijivka, což je méně než 30 hlášených útoků z 15. října. Ruské zdroje poznamenaly, že vojáci zvýšili intenzitu leteckých a dělostřeleckých úderů na osadu, aby kompenzovali pomalý postup ruských pozemních sil. Ty narážejí na silné ukrajinské pozice u Avdijivky,“ rozvedl institut popis situace na frontě.
Podle ruského ministra obrany Sergeje Šojgua vedou natolik úspěšnou aktivní obranu, že znemožňuje ukrajinský postup. Ukrajinský generální štáb naproti tomu hlásí, že Ukrajinci bránící svou zemi postupují jak u Bachmutu, tak v západní části Záporožské oblasti u Robotyne. Ruští prováleční blogeři si podle institutu stěžují na nedostatek informací o úspěších a případných neúspěších ruských ozbrojených sil na Ukrajině.
Rusové pokračují v raketových a dronových útocích na území Ukrajiny. Ukrajinské vojenské zdroje podle ISW informovaly, že ruské síly odpálily pět řízených střel Kh-59, jednu balistickou střelu Iskander na východní a jižní Ukrajině a 12 bezpilotních letounů Šahíd – 131/136 na západní Ukrajině.
Podle serveru Ukrajinska pravda Rusové zasáhli ubytovnu v centru Slovjansku. „Ruští okupanti udeřili v noci na centrum Slovjansku v Doněcké oblasti a zasáhli vysokoškolské koleje,“ napsal server. Naštěstí prý nikdo nezemřel.
Server britského listu The Guardian upozornil, že ruský prezident Vladimir Putin dorazil do Pekingu za čínským prezidentem Si Ťin-pchingem.
„Putina na letišti přivítal čínský ministr obchodu Wang Wentao. Návštěva představuje první letošní Putinovu oficiální cestu mimo území bývalého Sovětského svazu po návštěvě Kyrgyzstánu, bývalé sovětské republiky, začátkem tohoto měsíce,“ uvedl server britského listu s tím, že vládci obou zemí spolu budou diskutovat o válce v Izraeli, ale také o dalším rozvoji projektu nové čínské hedvábné stezky známém také pod souslovím Pás a stezka. V Česku byl velkým podporovatelem tohoto projektu dnes již bývalý prezident Miloš Zeman.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Miloš Polák
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.