ANO: Snahy omezit podnikání ministrů mohou způsobit konec koalice

21.03.2016 21:59 | Zprávy

Návrh poslance Jana Chvojky (ČSSD) omezit v novele zákona o střetu zájmů podnikání ministrů považuje ANO za porušení koaliční smlouvy. Novinářům to řekl místopředseda strany Jaroslav Faltýnek po dnešním mimořádném zasedání předsednictva ANO. Pokud budou koaliční partneři takto pokračovat, budou to oni, kdo může být zodpovědný za konec koaliční spolupráce, stojí v usnesení předsednictva. Premiér Bohuslav Sobotka uvedl, že ČSSD zpřísnění zákona o střetu zájmů v Parlamentu podpoří.

ANO: Snahy omezit podnikání ministrů mohou způsobit konec koalice
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jaroslav Faltýnek

Špičky hnutí se dnes shodly na tom, že "vztahy v koalici jsou napjaté a intenzita kampaně koaličních partnerů proti ANO je v posledních týdnech velmi vysoká". Předsednictvo dnes označilo Chvojkův návrh za "Lex Babiš". "Jde o návrh, který je na hraně ústavy, která podle článku 11 zaručuje právo vlastnit majetek," uvedl Faltýnek na tiskové konferenci po jednání předsednictva.

Podle Sobotky je omezení podnikání ministrů správná a potřebná věc. "Sociální demokracie zpřísnění zákona o střetu zájmů v Parlamentu podpoří, koaličním partnerům to avizujeme dlouhodobě," sdělil premiér ČTK v textové zprávě. Odmítl, že by takový návrh byl v rozporu s koaliční smlouvou nebo programem vlády. "Není tedy důvod, aby to ohrožovalo koalici. Naopak, slíbili jsme přece občanům, že prosadíme přísnější zákon o střetu zájmů," dodal.

Chvojkův návrh předpokládá, že budoucí ministři by se museli vzdát buď ovládání svých korporací, nebo zisku v nich. Pokud by se ministři firem nevzdali, ztratili by také hlasovací práva v orgánech firem a společnosti by ztratily nárok na státní dotace a jinou podporu. Předloha by rovněž zakázala členům vlády vlastnit jakýkoliv podíl ve společnostech, které provozují rozhlas, televizi nebo vydávají periodický tisk.

Babiš, vlastník Agrofertu a mediální skupiny Mafra, ve čtvrtek návrhy označil za kampaň proti sobě. Chvojkův návrh má podporu vedení ČSSD. "Preferujeme setrvání v této vládě, ale ne za každou cenu," uvedl Faltýnek. ANO se nelíbí, že koaliční partneři se v některých věcech spojují s opozicí, což se mezi partnery nedělá, řekl Faltýnek.

Martin Plíšek (TOP 09) zase hodlá prosadit, aby členové vlády nesměli být takzvanými ovládajícími osobami ve firmách. Svůj dřívější návrh, který vládní strany odmítaly kvůli možnému rozporu s evropským právem, upravil tak, že by se nově nevztahoval na nynější představitele kabinetu, ale až na ty, kteří nastoupí do funkce po účinnosti novely zákona. Opoziční poslanec navíc chce, aby se firmy, v nichž by měli členové vlády nejméně čtvrtinový podíl, nesměly hlásit o veřejné zakázky.

Podle ANO jsou podobné návrhy projevem snah zamezit přístup do politiky úspěšným lidem a zakonzervovat ji pro politické profesionály, i když trendy v západních zemích jsou opačné.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk

Martin Exner byl položen dotaz

Kdo přesně podle vás nebere válku na Ukrajině vážně?

A co máte na mysli tou podporou Ukrajiny všemi prostředky? Měli bysme tam nasadit i vlastní vojáky? Nebyl by ale tento krok začátek třetí světová? A máte dojem, že se Ukrajině pomáhá málo?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Všechny ty katastrofické předpovědi se mýlí.“ Ve Sněmovně zpochybnili základy toho, co se hlásá o klimatu

20:35 „Všechny ty katastrofické předpovědi se mýlí.“ Ve Sněmovně zpochybnili základy toho, co se hlásá o klimatu

Klimatické změny, fakta a mýty ve světě vědy. K tomuto tématu se v Poslanecké sněmovně konala dvoude…