Agendu extrémní pravice převzala SPD, píše vnitro ve zprávě

12.06.2018 22:34 | Zprávy

Tradiční pravicově-extremistická uskupení přestala být politicky relevantní. S jejich agendou nejefektivněji pracovalo hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD), které ale nelze označit za extremistické podle definice používané Ministerstvem vnitra. Ve zprávě o extremismu za první čtvrtletí letošního roku to uvedl odbor bezpečnostní politiky Ministerstva vnitra, píše ČTK.

Agendu extrémní pravice převzala SPD, píše vnitro ve zprávě
Foto: Jonáš Kříž
Popisek: Radim Fiala, Miloš Zeman a Tomio Okamura

Podle vnitra se obě tradiční strany na extrémní pravici – Dělnická strana sociální spravedlnosti (DSSS) a Národní demokracie (ND) – projevovaly velmi pasivně a členové v podstatě sledovali pro ně zajímavé události, na které měli tendenci reagovat. „Útlum veřejných akcí pravicových extremistů se pravděpodobně projevil na snaze některých militantů se realizovat prostřednictvím fotbalových bitek,“ napsalo vnitro.

Mnohem víc pozornosti naopak podle zprávy vzbudily projevy spojené s SPD, které se týkaly odkupu vepřína v Letech. Vnitro připomnělo, že policie v této souvislosti začala prověřovat tři poslance hnutí, a také obvinění bývalého tajemníka hnutí Jaroslava Staníka související s údajnými rasistickými výroky pronesenými ve sněmovní restauraci.

Web Aktuálně.cz nedávno citoval z výroční zprávy Ministerstva vnitra o extremismu za loňský rok, která se k SPD vyjadřuje kriticky, jelikož si hnutí vybírá podobná témata jako pravicoví extremisté a zaujímá k nim i podobné názory. V některých případech jsou vyjádření představitelů SPD i radikálnější, stojí v neveřejné zprávě, kterou zatím neschválila vláda. SPD míní, že cílem zveřejnění obsahu dosud nevydané zprávy v médiích bylo stranu politicky poškodit.

Extremistické subjekty v letošním prvním čtvrtletí uspořádaly podle vnitra 49 akcí, což byl meziroční pokles o 44 akcí. „Z uvedeného počtu jich celkem bylo 42 spojeno s levicově-extremistickým spektrem a celkem sedm pak s pravicovými extremisty,“ uvádí zpráva. Anarchistická scéna se podle zprávy vnitra zaměřila na solidární akce s vězněnými či stíhanými kolegy, zejména z Ruska a Španělska. Vyjadřovali také podporu Kurdům.

Policie od počátku letošního roku do konce března zaznamenala 49 trestných činů s extremistickým podtextem, což bylo o 17 více než za stejné období vloni. Téměř polovina se stala v Praze, kde bylo také nejvíc stíhaných osob. Nejčastěji šlo podle zprávy o podporu a propagaci hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

platy

Dobrý den, vy jste sice v televizi odsuzovala zvýšení vašich platů, ale předpokládám, že si peníze navíc necháte? A ještě taky tvrdíte, že by se teď měli zmrazit, co ale pak a co to řeší? Mě spíš zajímá, co hodláte udělat proto, abysme i my občané brali důstojné platy?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Koho se v ČR bát. Zbořil po útoku v debatě na Primě

12:46 Koho se v ČR bát. Zbořil po útoku v debatě na Primě

Bát bychom se měli, ale ne poslankyně Konečné, reaguje politolog Zdeněk Zbořil na výrok ministryně Č…