Zastal se jej v otevřeném dopise, který začal oslovením „Ahoj Slávku“, které se stalo poznávací značkou uniklé korespondence. Publikoval jej na serveru Echo24.cz.
„Promiň, že Ti takhle veřejně tykám a oslovuji Tě tak osobně a familiárně. Je to dnes v zásadě jedno. Všichni všechno sledují, odposlouchávají, a to údajně i legálně,“ vysvětluje expremiér. Podle něj uniklé košaté e-maily ve srovnání s mezinárodním skandálem WikiLeaks ukazují malost, legračnost a bizarnost české politiky.
„To, co se Ti stalo a co známe v menší či větší míře všichni, kdo jsme dělali vrcholovou státní funkci, je odporné, ale současně i trestné,“ píše expremiér. S nadsázkou pak svému nástupci doporučuje, aby vše nechal vyšetřit Lenkou Bradáčovou s Robertem Šlachtou. „Promiň, to byl vtip. Vím, že to nemůžeš,“ dodává.
Vážněji dodává, že „v prostředí smrdutých vod malého českého rybníčku je celková záležitost snad ještě ohavnější“. Příkladem jsou prý noviny dovolávající se tradice Peroutky a Čapka, jejichž zásadním příspěvkem současné žurnalistice je žánr „komentovaných mailů“. Vrcholem pak prý je, když vše svádějí na samotného Sobotku, že neměl používat takto snadno prolomitelný e-mailový účet. „To si ti kreténi myslí, že posta@vlada.cz je bezpečnější?“ podivuje se bývalý uživatel premiérského mailu.
Chce se mu prý křičet, aby lidé tyto nesmysly nečetli. „A nakopat celou redakci Lidovek do pr...e za tu nejohavnější ohavnost. Je to na blití,“ dodává expremiér, jehož politickou kariéru rovněž ukončilo příliš odvážné rozprávění na nevědomky zapnutý mikrofon.
„Jako bývalý premiér, který má s brutálním zásahem do svého soukromí nezapomenutelnou zkušenost, se chci zastat Tebe, coby premiéra stávajícího. Každý člověk, tedy i premiér, má právo na soukromí,“ píše Topolánek Sobotkovi. Byt, pošta, telefonní rozhovor nebo soukromá schůzka jsou podle něj lidským hájemstvím, do kterého by neměl zasahovat nikdo cizí.
„Šíření ukradené pošty by mělo být stejně trestné jako vlastní krádež. Tady žádný veřejný zájem neexistuje,“ dodává Topolánek.
Připomíná svůj starší text z roku 2014, ve kterém se dovolával občanských elit státu, tradičně protestujících proti ohrožení svobody. „Ptám se stejně i teď. A asi budu znovu zklamán. Pokud ale připustíme podobné praktiky, pak prosím řekni Milošovi, že se mýlí. Tato země není naše, tato země nám nepatří. Patří šmejdům,“ zakončil Topolánek svůj dopis.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jav