Na začátku se moderátor Čestmír Strakatý zaměřil na Kuberovu cestu na Tchaj-wan. Kubera odmítl, že by se tím snažil zviditelnit, jak mínil premiér Babiš. Prý ho tato myšlenka pobavila. Vše podle Kubery začalo, když v loňském roce absolvoval pracovní oběd s velvyslanci asijských zemí. Na tomto obědě byla vyslovena myšlenka, že Česko se velmi věnuje Číně, ale ostatní asijské země zanedbává. „Ta cesta není ani protičínská, ani nemá sloužit k nějakému zviditelnění, ale protože Tchaj-wan je veliký obchodní partner České republiky, tak myslím, že ta podnikatelská cesta má smysl i pro české podnikatele.“
Kubera označil za samozřejmé, že by po Tchaj-wanu navštívil i Čínu, a dodal, že jet jednou do Číny a pak na Tchaj-wan není žádné umění. Čínu prý oceňuje za pokroky, které udělala. „Mohu to dokumentovat tím, jak vypadaly čínské výrobky před deseti patnácti lety a jak vypadají dnes. Ten pokrok je obrovský.“
Čestmír Strakatý pak namítl, že výrobky jsou jedna věc, ale jinou oblastí jsou lidská práva. Kubera řekl, že o tom mluvil s předchozí velvyslankyní i současným velvyslancem. Ale prý rozumí velvyslancově pozici, ve které musí hájit zájmy své země. „Hájí je občas takovým nešťastným způsobem,“ dodal. Vzpomenul na kauzu tweetů velvyslance, ve které Andrej Babiš čínského diplomata obvinil, že v tweetech lže. Prý se tehdy snažil mírnit vášně. „To je pravda, lhal, ale politici lžou, to není žádná zvláštnost,“ dodal ještě.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: kas