Vojáci z Ruska, Srbska a Běloruska se společně účastní vojenských cvičení pod názvem „Slovanské bratrstvo“ nedaleko běloruské hranice s Polskem.
Zahajovací ceremoniál, který odstartoval společná vojenská cvičení třech spojeneckých států, se uskutečnil v úterý 6. června. V rámci slavnostního zahájení vystoupil s krátkým proslovem plukovník Aleksei Sgibnev, který uvedl, že vojenská cvičení pod názvem Slovanské bratrstvo 2017 dokazují to, že „tři státy dosáhly hlubší kooperace a připravují se na společný boj proti největšímu zlu naší doby: mezinárodnímu terorismu“.
Vojenských cvičení, která budou probíhat až do 14. června, se zúčastní 300 ruských, 400 běloruských a 500 srbských vojáků. Testována je i těžká technika jako například ruský vojenský přepravní letoun Il-76MD.
Cvičení u východní hranice NATO a Evropské unie byla zahájena jen den poté, co do Severoaltantické aliance přistoupila jako 29. člen Černá hora. Jedná se v pořádí o třetí vojenské cvičení Slovanského bratrstva.
K prvnímu došlo v roce 2015 v ruském Krasnodarském kraji, který se nachází jen několik kilometrů od prozápadně orientované Gruzie a anektovaného Krymského poloostrova. K druhým cvičením bratrstva došlo v listopadu roku 2016 v Srbsku, když se procvičlovali vojáci z NATO v Černé hoře.
Po Černé hoře i Ukrajina
V pondělí 5. června ratifikovala černohorská vláda dohodu o vstupu do NATO. Protokol o vstupu Černé hory do vojenské aliance byl podepsán v Bruselu v květnu minulého roku. Od prosince roku 2015 měla Černá hora na zasedáních NATO pozorovatelský status.
Nyní přijal ukrajinský parlament zákon, který označuje přípravu na členství v Severoatlantické alianci za prioritu zahraniční politiky země. Pro zákon hlasovalo 276 poslanců. Nyní musí být dokument podepsán prezidentem Ukrajiny.
Ukrajinským parlamentem nově schválený zákon s názvem „o základech vnitřní a vnější politiky“ stanoví, že prioritou národních zájmů země je „integrace Ukrajiny do evropských politických, ekonomických a právních struktur s cílem vstupu do Evropské unie a Severoatlantické aliance“.
Ve středu 7. června ministr zahraničních věcí Ukrajiny Pavel Klimkin napsal na Twitter, že doufá v „širší spolupráci Ukrajiny s NATO, která by mohla vést k členství v Alianci“.
„Vlajka Černé hory je již v NATO, to dokazuje politiku otevřených dveří Aliance. Nepochybuji o tom, že rozšířená spolupráce Ukrajiny s NATO bude mít stejný výsledek,“ napsal.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: fib