Zerohedge připomíná, že před více než rokem v Řecku zvítězila protestní levicová strana Syriza a premiérem země se stal její vůdce Alexis Tsipras. „Ministrem financí v jeho vládě byl Janis Varufakis, který se domníval, že by mohl zatřást stojatými vodami v Bruselu a vymanit Řecko ze spárů fiskální politiky berlínského stylu. Od té doby však uteklo hodně vody a Varufakis odstoupil poté, co nesouhlasil s dalším záchranným balíčkem, který naopak Tsipras podepsal. Ve straně mezitím proběhly vnitrostranické volby, v nich byla potvrzena Tsiprasova pozice,“ píše server.
„Jak jsme my a pár dalších varovali, další záchranné balíčky řeckému hospodářství stejně nepomohly. Není dost dobře možné provádět snižování fiskálních výdajů během deprese, pokud nezamýšlíte setrvat v ekonomickém útlumu na věčné časy. To je ale bohužel přesně to, co Brusel naordinoval Řecku, a země tak logicky opět sklouzla zpět do recese,“ píše Zerohedge a zmiňuje snížení HDP ve 4. čtvrtletí o 0,6 % poté, co se v předcházejícím čtvrtletí snížil o 1,4 %. Opozice mezitím bombarduje plán vlády na důchodovou reformu, EU tlačí na zastavení přílivu uprchlíků a urychlení výprodeje řeckých aktiv.
Celý text v angličtině je ZDE.
Podle serveru je ironií osudu, že kapitálová kontrola pomohla ekonomice dosáhnout lepších výsledků, než se všeobecně očekávalo. „Bylo to částečně způsobeno devadesátiprocentním meziročním nárůstem bezhotovostních plateb nařízených vloni v červnu,“ píše a ironicky dodává, že to jistě bude důvod k zákazu bezhotovostních plateb. Jak Zerohedge dále připomíná, začátkem tohoto měsíce se snížila hodnota řeckých bankovních akcií během 72 hodin na polovinu. „Řecké akcie jako celek potom klesly na nejnižší úroveň od roku 1989.“
„Řecká vláda podle všeho není schopna ani ochotna dodržovat fiskální plán nařízený Bruselem. Ať už to je jakkoli, Tsipras nyní čelí největším nepokojům od chvíle, kdy byl znovu potvrzen coby šéf strany. V rámci masivní stávky došlo ke zrušení letů, nefungovala veřejná doprava, školy, soudy ani lékárny a lékařskou péči v nemocnicích zajišťoval pouze pomocný personál. Dokonce se ani nepohřbívalo,“ uvádí server a poukazuje na páteční zprávu agentury Reuters, ve které se hovořilo o bouřlivých střetech mezi demonstranty a policisty. Lidé protestovali proti důchodovým reformám, ve vzduchu létaly kameny a policie musela použít na zklidnění napětí slzný plyn.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pro