Epidemie koronaviru není zdaleka první, která ve světě vyvolala strach. Svého času se po světě šířil také virus prasečí chřipky. A vlády masivně nakupovaly vakcíny proti virovému kmenu H1N1 a očkovaly pracovníky v kritické infrastruktuře. Nikoliv však ta česká, která rozhodla, že očkování proti prasečí chřipce povinné nebude, respektive rozhodnutí nechala na hlavním hygienikovi. Jednalo se o vládu Jana Fischera. Nicméně nakoupeno bylo zhruba milion vakcín.
O situaci tehdy v Událostech, komentářích diskutovali Roman Prymula, tehdejší šéf České vakcinologické společnosti a Milan Kubek, šéf ČLK, který ve funkci působí doteď. Kubek doporučoval se vakcín zbavit a snažit se minimalizovat ekonomický dopad jejich nákupu. „Celá ta hysterie a úvahy o povinném očkování, které se teď objevují, myslím si, že tu akci, která od začátku vzbuzovala spoustu pochybností, tak poslední zbytky důvěryhodnosti jsou myslím rozmetány. Nařídit povinné očkování by bylo v rozporu s článkem 5 úmluvy o lidských právech a biomedicíně, kdy každý občan má právo rozhodnout, jestli mu lékařský zákrok má nebo nemá být proveden. Jistě, existují výjimky, například ochrana veřejného zdraví, ale...“ řekl Kubek, ale byl přerušen Martinem Veselovským.
Možnost povinného očkování tehdy „vetoval“ i prezident Václav Klaus, který prohlašoval, že kvůli „chatrné, nevýznamné chorobě“ se nikomu nic nařizovat nebude. S tím měl ovšem problém Roman Prymula, který řekl, že západní státy se vakcín zbavují, protože jich mají více než dost. Uvedl, že Česko nemá negativní zkušenost s očkováním. „My očkujeme celou naši populaci, to znamená děti v celém očkovacím kalendáři povinně. Myslím si, že to úplně problém nepřináší a myslím si, že je to dobře,“ mínil.
Očkovat se tehdy mělo povinně „jen“ 8 tisíc vojáků místo původního plánu očkovat 16 tisíc. „Já jsem šokován tím, že takové myšlenky vůbec někoho napadají a je mi líto i těch osmi tisíc vojáků,“ řekl tehdy Kubek a Veselovský se ptal, co se vojákům stane tak strašného, když budou očkováni. „Jsou zde výjimky, kdy může být člověk nucen k nějakému lékařskému zákroku proti své vůli. Ale tam musí být účel vždy přiměřený tomuto velkému zásahu do integrity daného člověka. A tady se nebavíme o žádném moru, který by decimoval celá města, to nejsou neštovice. Pan profesor vám určitě řekne, kolik procent lidí zemře na prasečí chřipku. Prostě ta chřipka se chová jako všechny chřipky jiné a já nerozumím tomu, proč se k této chřipce chováme jinak a hledáme nevyzkoušené cesty,“ mínil prezident ČLK o H1N1.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: kas