„Česko je svobodnou zemí. Na jakékoliv schůzce není samo o sobě nic špatného, pokud je v souladu s omezeními, která na sebe každý z nás dobrovolně přijal v souvislosti se svou funkcí,“ řekl mimo jiné v rozhovoru Kmoníček. Ministr Herman se dle jeho názoru může dobrovolně scházet, s kým chce.
„K soukromé schůzce, která by byla mimo pracovní dobu a mimo pracoviště, by z diplomatického ohledu – a komentuji to pouze z tohoto pohledu – nebylo mnoho co říct. Zvolená kombinace času, formátu a místo schůzky ale odpovídaly spíše akci pořádané opozičním politikem, který se má potřebu vymezit proti politice vlády,“ dodal však vzápětí s tím, že když se ministr vlády proti ní vymezí, vyvolává to otázky. „Otázka čínské strany, zda dochází ke změně politiky vlády, přišla. Odpověď, že nedochází, formou prohlášení nejvyšších státních činitelů viděli všichni,“ zareagoval Kmoníček. Písemná forma je dle jeho názoru nejpřesnější.
Na setkání poslanců a senátorů s dalajlámou v Senátu žádný dotaz pode Kmoníčka nepřišel, což je podle něj empirický důkaz toho, že opravdu nešlo o fakt setkání, ale o formu, čas, místo a roli.
„Z diplomatického pohledu bych zde dělal rozdíl mezi zástupci stran vládní koalice a opozicí. Jsem buď Sparta, nebo Slavie, a když si vyberu tým, nebudu si dávat vlastní góly. Nejasnosti vzbudí otázky smluvních partnerů. Nicméně poslanci a senátoři se primárně rozhodují v souladu se svým svědomím a nelze jim do toho vstupovat,“ uzavřel.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef