Alternativa pro Německo se původně profilovala jako strana kritizující Evropskou unii. S nástupem uprchlické vlny se však strana chopila i tohoto tématu a voliči jí začali vyjadřovat důvěru. Projevilo se to i v zemských volbách jednotlivých německých spolkových zemích, kde AfD také nejednou uspěla. Spolu s úspěchem však vypluly na povrch také některé problémy.
Místopředseda parlamentu v německé spolkové zemi Bádensko-Württembersko Wolfgang Gedeon má problém. Coby tvář Alternativy podezření byl podroben kritice, neboť v knize Zelený komunismus a diktatura menšiny srovnával kontroverzního autora Davida Irvinga s dnešními čínskými disidenty. Spisovatel David Irving přitom patří mezi klasické popírače holocaustu. Pokud se politik v Německu postaví na stranu tohoto autora, má problém, neboť v Německu je popírání masového zabíjení Židů nacistickým režimem trestným činem.
Celý text v angličtině najdete zde.
Když vyšlo najevo, jak se Wolfgang Gedeon vyjadřoval, začal lídr AfD v Bádensku-Württembersku Jörg Meuthen volat po odchodu Gedeona ze strany. Jelikož ke Gedeonově odchodu nedošlo ihned, Meuthen se na protest rozhodl Alternativu pro Německo opustit. Spolu s ním odešlo dalších 12 poslanců a založili nové hnutí – Alternativu pro Bádensko-Württembersko.
Gedeon nakonec z Alternativy pro Německo odešel, ale už bylo příliš pozdě. Meuthen s nespokojenci už nebyli členy strany. Sluší se dodat, že Jörg Meuthen byl považován za vůdčí osobnost umírněného člena strany, zatímco současná předsedkyně Frauke Petryová reprezentuje radikálnější křídlo. V nynější chvíli čelí podle britského serveru Petryová podezření, že se Gedeona snažila krýt. To by jí mohlo uškodit v blížících se celostátních volbách.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp