Washingtonský Institut pro studium války (ISW) oznámil, že Ukrajinci na záporožské frontě dosáhli významného taktického postupu u Robotyne. Mají to dokládat geolokační záběry, které prokázaly, že Ukrajinci se prokousali částí úporné ruské obrany. Jen není jasné, jak velkou část prorazili. Ukrajinské síly dosáhly severního předměstí Robotyne. Podle ruských proválečných blogerů jsou zde boje opravdu těžké. Mají do nich být zapojeni i elitní ruští výsadkáři. Další přesuny jednotek na frontě do této oblasti však podle ISW mohou ohrozit obranu na dalších úsecích fronty. Naproti tomu Ukrajinci mají podle ISW stále k dispozici zálohy, které jim dovolují vyvarovat se podobných přesunů jednotek.
„Ukrajinské síly si proto pravděpodobně dokážou udržet nezbytný bojový potenciál potřebný k pokračování degradace ruských sil bránících jižní Ukrajinu a oblast Bachmutu a zároveň omezovat ruský postup podél linie Kupjansk-Svatove-Kreminna. Ruské laterální přesuny pravděpodobně zvýší pravděpodobnost, že by se ruské síly musely v případě ukrajinského průlomu vrátit do připravených obranných pozic bez významné podpory. Další degradace bránících se ruských sil tak vytváří příležitosti, aby jakýkoli ukrajinský průlom byl potenciálně rozhodující,“ upozornil ISW.
Ruské ministerstvo vnitra také oznámilo, že mu schází zaměstnanci k tomu, aby zajistili ruskou státní správu a bezpečnost na okupovaných ukrajinských území. Momentálně prý Rusům schází až 90 tisíc zaměstnanců.
Jenže i Rusové komplikují ukrajinskou protiofenzivu. Svými útoky u Kupjansku, kde podle jednoho z ruských blogerů může hrozit zhroucení ukrajinské obrany.
„Bloger předpověděl, že ruské síly zaberou Petropavlivku v příštích dvou dnech a budou pokračovat v postupu směrem ke Kupjansku. Bloger 11. srpna tvrdil, že ruské síly nedávno dobyly 30 ukrajinských ‚pevností‘ ve směru na Kupjansk podél široké fronty od Kupjanska po Kyslivku (20 km jihovýchodně od Kupjansku),“ napsal institut.
Podle BBC řeší Ukrajinci i jiné důležité problémy. Zabývají se mimo jiné otázkou, jak pomoct v návratu do normálního života veteránům, kteří utrpěli různá fyzická zranění a psychická traumata a teď se např. bojí, že si neudrží stávající partnerku, případně si jako muži bez některých končetin partnerku nenajdou a jako invalidé si neužijí ani sexu.
Právě pro tyto veterány podle BBC na Ukrajině funguje charitativní organizace ReSex. Pomoc této organizace se rozhodl využít i bývalý mariňák Hlib Stryžko, který na jaře 2022 bránil Mariupol a při obraně města utrpěl zranění. Bránil jeden z domů a v jednu chvíli Rusové pálili na dům tak intenzivně, že ho výbuch vymrštil ze třetího patra budovy, voják letěl k zemi a skončil pod troskami. Takřka zázrakem přežil, ale utrpěl mimo jiné zlomeninu pánve a taktické brýle se mu přitavily k obličeji. A do třetice všeho zlého skončil v ruském zajetí. Z něj se dostal po měsíci v rámci jedné z výměn zajatců. A doma zjistil, že kvůli zlomenině pánve má problém i v intimní oblasti. Proto se zapojil do projektu ReSex.
Ivona Kostyna je jednou ze zakladatelek projektu ReSex. BBC prozradila, že o tom, jak pomoci veteránům debatovala s Američany, kteří mají s podobnými válečnými traumaty mnohé zkušenosti. Na domácí scéně prý občas narazila na nepochopení. Někteří Ukrajinci prý nemohli pochopit, že zatímco na frontě umírají muži, ona hodlá v rámci své organizace nabízet mimo jiné i sexuální služby. Ale celkově prý veřejnost přijala ReSex pozitivně.
„Charita vytiskla asi 6 000 brožurek a rozeslala je do lékařských středisek, veteránům a jejich rodinám po celé Ukrajině a zpřístupnila je online. ReSex také spustil kampaň na sociálních sítích s videi, grafikou a linkou pomoci. Charita pokrývá vše od masturbace po sexuální hračky a dokonce i základní biologii,“ napsala BBC.
Mnohem důležitější ale prý je pracovat s vojáky po emocionální stránce, ukázat jim, že mohou milovat druhého i po tom, co utrpěli zranění. Ať už fyzická či psychická.
V této situaci se prezident Spojených států Joe Biden snaží vyjednat další balík podpory pro Ukrajinu ve výši 24 miliard dolarů. Podle CNN však v Kongresu naráží jak na ty, kteří jsou přesvědčení, že je Ukrajině třeba pomoct ještě více, ale i na ty, kteří mají naopak za to, že pomoc Ukrajině je třeba snížit.
„Představitelé Bílého domu jsou přesvědčeni, že 24 miliard dolarů pro Ukrajinu, o které prezident ve čtvrtek požádal, nakonec dostane podporu Kongresu, kterou potřebuje, aby se dostala na jeho stůl, a úředníci administrativy říkají, že nemají v plánu změnit své poselství o naléhavosti boje proti ruské agresi,“ uvedla k tématu americká zpravodajská stanice CNN.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Miloš Polák
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.