Americký ministr Austin uctil památku československých výsadkářů

09.09.2022 9:30 | Zprávy

Uctěním památky československých výsadkářů v památníku v pražské Resslově ulici zahájil ministr obrany USA Lloyd Austin návštěvu České republiky. Během dneška bude jednat s ministryní obrany Janou Černochovou, premiérem Petrem Fialou (oba ODS) a prezidentem Milošem Zemanem.

Americký ministr Austin uctil památku československých výsadkářů
Foto: Youtube
Popisek: ministr obrany USA Lloyd Austin

Austina před chrámem svatých Cyrila a Metoděje přivítala Černochová společně s náčelníkem generálního štábu Karlem Řehkou, starostkou Prahy 2 Alexandrou Udženijí (ODS) nebo ředitelem Vojenského historického ústavu Alešem Knížkem. V jejich doprovodu si prohlédl prostory chrámu i kryptu, kde sedm československých výsadkářů v červnu před 80 lety zemřelo po boji s přesilou nacistů. Byli mezi nimi i útočníci na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.
 
Bývalý generál americké armády Austin není prvním cizím státníkem, který Národní památník hrdinů heydrichiády navštívil. Loni v srpnu například památku československých výsadkářů v Resslově ulici uctil německý prezident Frank-Walter Steinmeier. Do krypty zavítali také rakouský prezident Heinz Fischer, britský princ Charles a jeho manželka Camilla, řecký, bulharský a kyperský prezident nebo v roli ministra zahraničí pozdější britský premiér Boris Johnson.

V kostele a v kryptě pod ním v červnu 1942 zemřeli Jozef Gabčík a Jan Kubiš, kteří o tři týdny dříve úspěšně zaútočili na říšského protektora Heydricha, dále Adolf Opálka, Josef Valčík, Jan Hrubý, Josef Bublík a Jaroslav Švarc.

Z Resslovy ulice by měl Austin zamířit na ministerstvo obrany, kde se opět setká s Černochovou. Po slavnostní uvítací ceremonii spolu budou jednat o válce na Ukrajině, bezpečnostní situaci v Evropě nebo česko-americké spolupráci. Probrat by měli i modernizaci české armády.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Róbert Šlachta byl položen dotaz

Je pravda, že se nebráníte spojení s komunisty?

Nebo co jiného je podle vás Stačilo? A máte vůbec jako strana nějakou filozofii? Na mě působíte spíš tak, že se spojíte s každým, jen abyste se dostali ke korýtkům.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Vivat Trump. Libtardům už cvaká drát u zadku.“ Gulyáš, Vyskočil a další. Budou revoluce?

11:05 „Vivat Trump. Libtardům už cvaká drát u zadku.“ Gulyáš, Vyskočil a další. Budou revoluce?

Co říkají na kroky prezidenta Donalda Trumpa? A jak vidí budoucnost nejen Ukrajiny, ale také Evropy?…