Profesor Buruma soudí, že holandský režisér Theo van Gogh, který byl zavražděn radikálním islamistou před více než deseti lety v Amsterdamu, měl mnoho společného s tvůrci Charlie Hebdo. „Van Gogh byl rovněž provokatér, morální anarchista a umělec, který rád šokoval. Neměl prakticky žádné hranice. I přesto, že v Evropě se vzhledem ke hrůzám druhé světové války o jistých věcech nevtipkuje, urážel van Gogh Židy hloupými vtipy o plynových komorách. Proroku Mohamedovi a islámu se vysmíval naprosto stejně jako Charlie Hebdo,“ popisuje Buruma, který je rovněž autorem knihy o Theo van Goghovi.
Buruma jen poukazuje na to, že i přes poněkud hysterické reakce ovlivněné událostmi v Paříži, svoboda projevu není absolutní. „Ve většině evropských zemí fungují zákony omezující projevy rasové či náboženské nenávisti. Konkrétně ve Francii platí zákon, dle kterého je zakázáno popírat existenci holocaustu. Co může říci umělec nebo spisovatel už by nemělo být povoleno soudci či politikovi. Všude platí jistá pravidla slušnosti. Rolí provokatérů je tyto pravidla překračovat. V umění a okrajové žurnalistice je něco takového jistě přípustné. Přesto je poněkud nadnesené pokládat Theo van Gogha a Charlie Hebdo za pilíře demokracie a západní civilizace,“ míní Buruma.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pro