Americké město Detroit podalo žalobu na aktivisty z hnutí Black Lives Matter za tzv. občanské spiknutí a protesty ve městě, které se opakovaně změnily v násilí a ohrozily životy jak policistů, tak i veřejnosti. Město tvrdí, že se aktivisté podíleli na spiknutí a „hanobili“ starostu a policii. Detroit proto žádá, aby městu byla přiznána náhrada škody.
V Detroitu proběhly tento rok celkem čtyři protesty tohoto hnutí. Podle zástupců města zranění, která během nich policisté utrpěli, obnášela například prasklé obratle, tržné rány a otřesy mozku.
Žaloba byla podána jako protinávrh poté, co aktivisté z BLM koncem srpna zažalovali město s tím, že detroitská policie údajně během jejich protestů používala násilí. Po žalobě demonstrantů soudce 4. září nařídil místní policii, aby proti nepokojům přestala používat obušky, štíty, gumové projektily a další vybavení.
Šéf městské policie James Craig tehdy prohlásil, že jeho důstojníci nikdy nepoužili sílu proti protestujícím, kteří zůstali slušní a klidní. „Pokud se někdo brání zatčení nebo se pokouší zaútočit na naše důstojníky, použijeme k překonání odporu sílu, která je přiměřená i nezbytná,“ řekl a dodal: „Nechceme, aby byli demonstranti zraněni, ale také nechceme zranit policisty.“
Aktivisté z Black Lives Matter na žalobu města zatím reagovali tak, že začali hledat právní podporu u neziskových organizací. Apelovali také na členy detroitské městské rady, aby přerušili financování právních kroků města proti nim. Městu se však v jeho odporu proti BLM dostalo značné podpory. Mimo jiné i od americké Národní policejní asociace.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: AZy