Analytik Šonka, expert na Německo ze studia ČT: Češi se bojí politické korektnosti, protože se cítí méněcenní

22.12.2018 19:45 | Zprávy

Publicista Jaroslav Šonka, kterého si s oblibou zve Česká televize zejména na komentování událostí v Německu a který kromě zarputilé kritiky strany AfD upoutal například tím, že se prohlásil za „hrdého sudetského Čecha“, se nyní vyjadřuje k tomu, jak to Češi mají ve vztahu s politickou korektností. „Strašák ‚politické korektnosti‘ svědčí o našich vlastních nedostatcích,“ píše v komentáři na serveru Aktuálně.cz.

Analytik Šonka, expert na Německo ze studia ČT: Češi se bojí politické korektnosti, protože se cítí méněcenní
Foto: ReproFoto: ČT
Popisek: Jaroslav Šonka

V úvodu svého textu Šonka poukazuje na to, že napříč českým názorovým spektrem panuje pocit, že Západ zhloupl a vytvořil si uměle vysochanou koncepci politické korektnosti. Velká část názorových příspěvků k tomuto tématu spíš nadává, ale hlavně prý přehlíží chybičky na domácí scéně. „Pijící, kouřící a poklesle mudrující prezident, který k tomu ještě prodává zemi totalitním partnerům, je příkladem toho, že ryba smrdí od hlavy,“ dodává.

Příznakem toho, že je v zemí něco špatně, je podle Šonky i to, že se novinářky označují mužskou verzí jména svého povolání. Nebo to, že rozhlasové debaty se konají většinou bez žen. „Šokující bylo před nedávnem představování kandidátů před regionálními a komunálními volbami, kdy se v televizi či rozhlase šlo o téměř čistě mužské skupiny,“ připomíná publicista.

Ve společnosti, která funguje tak jako ta česká, se podle Šonkových slov může i přes tragickou historii země dařit antisemitismu. „Pozice romské menšiny je tradičně postihovaná předsudky. A i na takové debatě se podílí i prezident republiky, snad aby občanstvo mělo pro své chování nějaký příklad,“ doplnil s tím, že v tomto ohledu si téměř nikdo nepokládá otázky, zda za stav společnosti nemůže spíše většina, která má k ruce donucovací prostředky a rozděluje rozpočet.

Kromě toho se pozastavuje i nad intelektuálními příspěvky, které tvrdí, že politická korektnost a jí způsobená „manipulace informační základny“ oslabuje společnost. „Dozvíme se méně, pokud budeme dodržovat nějaká pravidla slušnosti?“ ptá se a zmiňuje, že pravdou je, že to spíš působí jako kolektivně uplatňované špatné svědomí.

Závěrem shrnuje, že politická korektnost je v podstatě jakousi páteří slušného chování. Není to prý špatně, i když to úplně neodpovídá našemu tradičnímu skupinovému pocitu. „Je opravdu s podivem, jak masově její odmítání na české scéně bují. Často se jedná o čisté pomluvy. Patrně se za tímto odmítáním skrývá nějaký pocit méněcennosti,“ míní Šonka.

Kdybychom se v této oblasti něčemu přiučili, nebylo by to podle jeho slov vůbec marné. „Pocit, že od nás do světa vychází jen to pozitivní a ti ostatní to dělají nějak blbě místo toho, aby se s námi poradili, nevypadá právě sympaticky a vyzařuje nepoučenost historií,“ dodal na závěr.

Původní text ZDE

 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Ing. Josef Bernard byl položen dotaz

Vaše ,,pomoc" živnostníkům

Jak nám má pomoci odložení plateb na pojištění, když zálohy stejně tak či tak budu muset uhradit? Paradoxně když se mi nebude v podnikání dařit, tak kde pak vzít peníze na zaplacení záloh, které jste dost zvýšili? Nemyslíte, že by bylo prospěšnější, kdybyste je nezvyšovali? Tvrdíte, že je to kvůli d...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zeman udeřil: Příští koalice? Babiš premiér, Konečná, Maláčová, SPD i Motoristé

23:15 Zeman udeřil: Příští koalice? Babiš premiér, Konečná, Maláčová, SPD i Motoristé

Miloš Zeman byl hostem v pořadu Napřímo na TN.cz, kde se vyjádřil k volbám v USA a k vítězství Donal…