Haas se ve svém blogu věnuje osobnosti italského komunisty Altiera Spinelliho (1907-1986), který patří mezi zakladatele a vůdčí osobnosti evropské integrace.
„Spinelli po analýze selhání komunistické a socialistické ideologie dospěl k závěru, že hlavní překážkou vítězství socialismu jsou národní státy. Správně odhadl, že poválečný vývoj povede v západní Evropě k demokratizaci společnosti a jejich institucí. V tom viděl slabinu - odhadl, že triumf demokracie představuje pro jeho myšlenku nebezpečí a zároveň příležitost,“ píše Haas v úvodu svého textu.
Záměrem Spinelliho prý bylo ustavení pevného federálního státu, který bude mít k dispozici Evropskou armádu místo národních armád a „který s konečnou platností rozdrtí samostatná ekonomická seskupení, která tvoří páteř totalitárních režimů a bude mít dostatek síly pro udržení společného systému v rámci jednotlivých států, kterým zůstane tolik pravomocí, kolik potřebují pro pružnou formulaci a přizpůsobení vývoje politického života odpovídající charakteristikám jejich národů".
Spinelli prý chtěl omezení soukromého vlastnictví, případně jeho zrušení vždy podle situace a různých potřeb. V soukromých rukou by nesměly zůstat celé obory - energetika, bankovnictví, báňský průmysl, ocelářství a vše, co je důležité pro „společný zájem" a co potřebuje celní ochranu, preferenční direktivy a dotace a také podniky, které zaměstnávají větší množství pracujících.
Haas dále připomíná, že Spinelli dostal možnost své myšlenky uplatnit. „Pracoval jako úředník, poradce a nakonec byl hlavním spoluautorem koncepce hlubší a hlubší integrace v linii svého životního díla - Ventotenského manifestu. V roce 1970 se stal Evropským komisařem pro průmysl a do konce svého života pak byl evropským poslancem za Komunistickou stranu Itálie,“ uvedl Haas.
Na závěr svého textu Haas připomíná, že Spinelli nebyl jediným a izolovaným tvůrcem koncepce socialistické evropské federace. „Komunisté a extrémní socialistická levice se dokázali `hluboce integrovat` do evropských orgánů a mají na politiku EU rozhodující vliv,“ píše analytik a „pro zajímavost“ uvádí složení dnešní Barossovy Evopské komise: „Deset ze dvaceti sedmi evropských komisařů byli před pádem komunismu členy komunistických stran jejich zemí. Dva z nich byli členy KS Sovětského svazu (Estonec Siim Kallas a Lotyš Andris Piebalgs), dva byli členy Komunistické strany Československa (Čech Štefan Füle a Slovák Maroš Šefcovič), jeden byl členem Komunistické strany Jugoslávie (Slovinec Janez Potočnik), jedna komisařka byla členkou Komunistické strany Řecka (Maria Damanaki). Jeden byl členem portugalské Maoistické strany (předseda komise Barosso) a paní Ashton, komisařka pro zahraničí, byla členkou Sověty sponzorovaného `mírového hnutí`. Členem komise je dokonce člen bývalého Nejvyššího sovětu SSSR - estonský komisař pro dopravu Siim Kallas.“
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam