Analytik šokuje: Velké procento uprchlíků někoho zabilo. Mají větší zkušenosti se zbraněmi než my

25.02.2016 7:40 | Zprávy

Lidé by měli mít možnost nosit u sebe zbraně, uvedl ve vysílání Českého rozhlasu Jaroslav Štefec, zbrojní a bezpečnostní analytik, bývalý vysokoškolský učitel a analytik Ústavu strategických studií.

Analytik šokuje: Velké procento uprchlíků někoho zabilo. Mají větší zkušenosti se zbraněmi než my
Foto: Repro Foto: ČT24
Popisek: Zbrojní analytik Jaroslav Štefec v pořadu ČT Hyde park

Moderátorka Martina Kociánová se Štefce nejprve zeptala na to, jaké jsou zkušenosti v USA. Tam jednotlivé státy mají rozdílné zákony ohledně držení zbraní. „Když se v některém z amerických států zpřísnila legislativa, jak se to odrazilo? Snížila se kriminalita alespoň na přechodnou dobu? Nebo trvale?“ zajímalo moderátorku. „V Oregonu byla prosazená restrikce na použití zbraní na pozemcích a byly zakázané automatické zbraně. Došlo tam skutečně krátkodobě ke snížení zločinnosti. Ale v současné době je nárůst kriminality vyšší než před restrikcí. Důvodem může být i to, že se obyvatelé nemohli bránit. Kriminalita narostla zejména u těch problémových skupin, které tam žijí,“ odpověděl Štefec.

Když Belgie omezila možnost získat zbraň, vzrostla kriminalita

V Evropě prý měla podobně liberální zákony Belgie. „Byla tam možnost celkem volného nabývání zbraní. A když došlo k omezení zákonů, tak v podstatě bez jakéhokoliv poklesu zločinnosti začala narůstat kriminalita páchaná nejen problémovými skupinami, které se tam objevovaly ze zahraničí, ale i domácími lumpy. Ti totiž začali být sebevědomější,“ uvedl.

Řekl také, že restrikce na držení zbraní v Mexiku si prosadili právě narkobaroni a lidé, kteří žijí ze zločinu. A to na základě korupce politiků. „A není to jen příklad Mexika, ale i mnoha dalších zemí,“ upozornil Štefec.

Celý text včetně audionahrávky najdete ZDE

Obama by měl převzít český zákon o držení zbraní

Kdyby mohl poradit prezidentu Obamovi, řekl by mu, aby se pokusil převzít český zákon o držení a nošení zbraní. „Ten je postavený tak, aby v případě, že člověk má dané psychické a fyzické dispozice, mohl být i nositelem zbraní. A aby se mohl bránit a připravovat, případně pěstovat své koníčky. Počínaje myslivci přes různé airsoftové střelecké spolky,“ konstatoval Štefec.

Zajímavé podle něj je, že třeba v Texasu, kde je povoleno nosit zbraně dokonce otevřeně, je zločinnost jedna vůbec z nejmenších ve Spojených státech. „A přitom je samozřejmě obrovský tlak na to, aby Texas tento zákon zrušil,“ podotkl Štefec. Podle něj skutečně dopady tohoto opatření jsou totiž prokazatelně pozitivní. Někomu ale zřejmě vyhovuje, aby lidé žili ve strachu. „Třeba z toho, že můžou být kdykoliv napadeni zločineckou tlupou anebo policií, aniž by se byli schopni bránit,“ domnívá se Štefec.

Většina migrantů mířících do Evropy má zkušenost se zbraněmi větší než kdokoliv v ČR

Podle Štefce je potřeba si uvědomit i to, že v současné době proudí do Evropy miliony lidí. Naprostá většina z nich má zkušenosti se zbraněmi podstatně větší než kdokoliv v České republice. Značná část jich bojovala, je vycvičená. „A velké procento taky někdy někoho zabilo. To znamená, mají zkušenosti s použitím zbraně smrtícím způsobem,“ upozornil s tím, že se nejedná jenom o pistole nebo o poloautomatické zbraně. Jedná se i o nože, mačety a podobně. „Otázka je, jestli by lidé neměli být skutečně připraveni i na to, vzdorovat podobným útočníkům. Já si myslím, že my na to připraveni nejsme. A to ani ti lidé, kteří ty zbraně mají. Mám obavu, že na toto není připravená dokonce ani policie. A bojím se, že ani armáda,“ prohlásil Štefec.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam

Slavnostní účtenková loterie

Paní Schillerová, nemyslíte si, že by bylo lepší, kdyby se zabývali zaměstnanci najati na účtenkovou loterii něčím užitečnějším? Nebo že bychom mohli za účtenkovou loterii ušetřit a tyto finance raději dát či rozdělit mezi pečovatelské domy na podporu důstojného stáří? Nemyslíte si, že by taková čás...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Michal David: Vláda má pomáhat Čechům a až pak Ukrajině, dělá to naopak

20:44 Michal David: Vláda má pomáhat Čechům a až pak Ukrajině, dělá to naopak

Zpěvák Michal David se kriticky vyjádřil k vládě premiéra Petra Fialy a jejímu přístupu k Ukrajině. …