Zatímco dosluhující americký prezident Barack Obama pěl na Merkelovou jen slova chvály a vysoce oceňoval zejména její migrační politiku otevřených dveří, Donald Trump má zcela odlišný názor. Tento týden znovu označil její rozhodnutí otevřít hranice uprchlíkům za „katastrofální chybu“ a německá kancléřka může očekávat, že vztahy mezi Německem a Spojenými státy rozhodně nebudou tak vřelé jako za Obamovy administrativy.
Od její migrační politiky se již dávno odchýlilo i původně loajální Rakousko, jehož ministr zahraničí Sebastian Kurz zastává nyní názory bližší spíš maďarskému premiéru Viktoru Orbánovi. Migrační politika Merkelové narušila vztahy také mezi Německem a Českou republikou. Při nedávné návštěvě Merkelové zopakoval odlišný pohled české vlády dokonce i jinde značně umírněný premiér Bohuslav Sobotka.
Příští měsíc se německá kancléřka chystá na návštěvu Polska a patrně ani tam ji nebudou vítat s otevřenou náručí. Jak naznačil v pondělním rozhovoru pro Rádio Štětín šéf vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslaw Kaczyński, Merkelové se bude moci jen zdát, že by snad byla označována za novodobého Gándího či Mandelu, jako tomu bylo na půdě belgické univerzity při přebírání čestného doktorátu.
Kaczyński v rozhovoru pro polské médium konstatoval, že by měla Merkelová přijmout odpovědnost za neustálé útoky německých médií proti Polsku. „Považuji za velmi znepokojivé, jakým způsobem německá mainstreamová média, jež jsou tradičně loajální k německé vládě, kritizují naši zemi. Budu muset paní Merkelové říci, že si musí vybrat, jaký vztah chce mít s Polskem. Nikdo nemůže očekávat, že bude útočit na naši zemi, a zároveň očekávat přátelské vztahy,“ podotkl Kaczyński podle agentury AP.
Mluvčí německé kancléřky Steffen Seibert zareagoval prohlášením, že Německo chce zachovat velmi blízké vztahy mezi oběma zeměmi, ale k udržení tohoto stavu je třeba neustále mluvit „mezi sebou, a nikoli o sobě“. Vedle toho zdůraznil, že „svoboda tisku je důležitou součástí evropských hodnot a Německo si je toho vědomo“. Polsko se po převzetí vlády PiS stalo mnohokrát terčem kritiky ze strany Německa i celé EU. Loni v září Evropský parlament schválil rezoluci, ve které obviňuje vládu z ohrožení demokracie.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Josef Provazník