Agentura Bloomberg upozornila, že přes své předvolební sliby Slovensko dál posílá vojenský materiál na Ukrajinu. Přitom ještě v létě loňského roku současný premiér Robert Fico a stávající ministr obrany Robert Kaliňák slibovali, že po vítězství Směru-SD už nepůjde na Ukrajinu ani náboj.
Předchozí úřednická vláda, ustavená dnes již bývalou prezidentkou Zuzanou Čaputovou, poslala na Ukrajinu mimo jiné své stíhačky Mi-29. Server Kyiv Independent připomněl, že Slováci darovali Ukrajině 13 letounů MiG-29.
Od USA Slováci mají obdržet letouny F-16. Dva stroje již dorazily. Na slovenské půdě je přivítal mimo jiní i nový prezident Peter Pellegrini. Dalších 12 stíhaček F-16 bude na Slovensku do konce roku, uvedla v tiskové zprávě společnost Lockheed Martin, jež letadla vyrábí.
„Stíhačka F-16 poskytuje zcela jiné schopnosti, které MiG-29 jako takový nebyl schopen poskytnout. Ať už to bylo způsobeno rokem jeho výroby, nebo samotnou avionikou. F-16 poskytuje nejmodernější technologie, od radaru, přes systémy vlastní ochrany až po nové zbraňové systémy,“ poznamenal velitel slovenské letky Peter Gregor podle agentury TASR. Vyjádření převzal také server Pravda.sk.
A přes Ficovy předvolební sliby ze Slovenska na Ukrajinu dál proudí vojenský materiál. A již zmíněný Robert Kaliňák chce ještě zvýšit objem výroby nábojů. „Středoevropská země se snaží zvýšit výrobu velkorážové munice na 200 tisíc kusů v příštím roce z letošních 125 tisíc kusů,“ napsala agentura Bloomberg.
Kaliňák věří, že zvýšení výroby nábojů a jejich následný prodej dalším subjektům posílí HDP našich východních sousedů.
Server Kyiv Independent doplnil, že vláda v Bratislavě odmítá posílat zbraně ze zásob státu, ale soukromým subjektům nebrání v zasílání zbraní bránící se Ukrajině, která již takřka 2,5 roku vzdoruje ruské invazi.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Miloš Polák
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.