Češi mlčí, Belgičan vypovídá. Tak by se ve stručnosti dalo popsat dění před soudem ve švýcarské Bellinzoně, kde probíhají výslechy v souvislosti s údajnými podvody a korupcí kolem privatizace Mostecké uhelné společnosti. V první části procesu odmítli vypovídat Jiří Diviš, Marek Čmejla i Petr Kraus kvůli tomu, že by je prý výpověď mohla poškodit při vyšetřování v ČR. Nově se ke svým společníkům přidal i Antonín Koláček, jenž svou neochotu vypovídat zdůvodnil tím, že se kolem něj a jeho společníků pohybují od roku 2012 „zvláštní síly“.
To šestaosmdesátiletý belgický obchodník Jacques de Groote na otázky švýcarského soudu odpovídal. Za velice významné lze považovat jeho přiznání, že byl v čele nastrčené společnosti Appian Group předstírající během privatizace dolů, že zastupuje fiktivní americké akcionáře. Jeho pověst bývalého vysokého představitele Mezinárodního měnového fondu a zvuk významné americké investiční firmy Appian měly přikrýt údajně podvodné machinace kolem nákupu akcií dolů.
Ochota vypovídat postaví obžalovaného do lepšího procesního postavení
Právo používat jméno Appian získal od jeho zakladatele Stephena Norrise čechošvýcarský podnikatel Jiří Diviš, jenž postupně založil několik společností s tímto jménem a de Groote se stal jejich pedstavitelem. Belgický obchodník přiznal, že po roce 1996 začal pracovat pro společnost Investenergy, kterou také založil Diviš a která ve druhé polovině 90. let skrytě nakupovala akcie Mostecké uhelné.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník