Antidemokratická Evropská unie se nemůže zreformovat zevnitř, soudí Tomský

05.02.2020 16:23 | Zprávy

Konzervativní myslitel a publicista Alexander Tomský se zamyslel nad brexitem. Konstatoval, že dnešní politici a byrokraté, kterým není po chuti, co si myslí lidé, by si měli znovu připomenout, co je to demokracie.

Antidemokratická Evropská unie se nemůže zreformovat zevnitř, soudí Tomský
Foto: Hans Štembera
Popisek: Politolog Alexander Tomský

Alexander Tomský má za to, že Velká Británie může po odchodu z EU slavit, ale oslavy by měly být přiměřené, aby neprohloubily rozdělení britského národa. K uměřenosti oslav vyzval své spoluobčany i premiér Boris Johnson, který si je vědom toho, jak rozhodla většina národa, a naplnil její vůli, ale nezapomněl ani na Brity, kteří byli proti odchodu z EU.

Zásadní podle Tomského je, že Boris Johnson skutečně naplnil vůli většiny svého národa, která byla vyjevena v referendu.

Ústavy států sice vyznávají suverenitu lidu, ale občany volení politici se jí snaží pokud možno vyhnout. Za neochotou podřídit se demokracii se už od francouzské revoluce skrývá dlouhá tradice a víra ve vládu rozumu, odborníků a expertů. Školenou úřednickou třídu vychvalovali mnozí slavní filozofové 19. století, Comte, Hegel i Weber, vláda má být racionální, s balíky z Vidlákova není o čem se bavit. Racionalisté si ale neuvědomují, že zaměňují politiku a státní správu. Politika určuje směr na dobu volenou podle přání voličů, ministerstva pouze spravují. Opravdoví demokraté považují vlivnou byrokracii za nebezpečnou oligarchii. A jakkoli byla užší spolupráce západních států nutná během studené války, politici si na mezinárodních dohodách vybudovali ohromnou byrokratickou moc,“ napsal Tomský v komentáři pro MF Dnes, který se objevil i na serveru Neviditelný pes.

Britové, nebo podle Tomského možná přesněji Angličané, opět připomněli EU, co je to skutečná demokracie.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Jaký je váš názor na návrh zákona o pokutách za lživou a urážlivou kampaň?

Já třeba ten návrh dost dobře nechápu. Kdo by jako měl posuzovat případné lži v kampani? A jak se pozná, že jde o kampaň a ne třeba jen o (lživé) vyjádření politika mimo kampaň? Není ten návrh zákona dost gumový, jakože pokuta za lhaní bude hrozit jen v kampani? Navíc jestli někdo lže není to vlastn...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Poslední den ve funkci. Biden podepsal milosti, ze kterých jde hlava kolem

15:10 Poslední den ve funkci. Biden podepsal milosti, ze kterých jde hlava kolem

„Biden omilostnil Fauciho. Říká, že to není přiznání viny. Ale kdyby byl Fauci nevinný, nebylo by po…