Antonín Seďa: Společná obranná politika nemůže spočívat ve společné armádě

23.12.2013 18:20 | Zprávy

Poslanec za ČSSD Antonín Seďa sleduje právě proběhlý summit Evropské unie, zaměřený na společnou obrannou politiku. Podle jeho názoru ukázal rozdíly mezi chápáním tohoto pojmu mezi jednotlivými členskými zeměmi.

Antonín Seďa: Společná obranná politika nemůže spočívat ve společné armádě
Foto: Daniela Černá
Popisek: Antonín Seďa, poslanec ČSSD

„Tlak na zavedení armády EU není tím pravým ořechovým pro Brity, ale ani pro Francouze. Velká Británie tradičně podporuje národní armádu a transatlantickou spolupráci, Francie lpí na národních zájmech a Německo nehodlá pouze financovat vojenské zásahy evropských jednotek,“ domnívá se poslanec Seďa. Sám se rovněž kloní k zachování národního vojska. „Osobně jsem přesvědčen, že je nutno nalézt kompromisní, ale funkční řešení, které by sice zvýšilo vojenskou kooperaci evropských zemí, ale zároveň by zachovalo identitu národní armády,“ pokračuje dále ve své tiskové zprávě.

Pro příklad podle Antnonína Sedi nemusíme chodit daleko. Obdobně funguje NATO a jeho síly rychlé reakce. Naše republika je ostatně zapojena do sil rychlého nasazení jak NATO, tak EU, připomíná sociálně-demokratický poslanec.

Na druhou stranu připomíná, že naše armáda nedostává dostatek peněžních prostředků a tímto neduhem trpí branná moc většiny členských států NATO i EU.

  • Celé tiskové prohlášení si můžete přečíst ZDE

Ač se sám přihlásil k principu národní armády, zároveň hájí silnou spolupráci – a úzké profilování národních armád. „To, co brzdí vzájemnou spolupráci v Evropě, a je jedno, zda se jedná o členské země NATO či EU, je neochota politické reprezentace rozhodnout o omezení některých svých schopností, aby se zároveň rozvíjely speciální schopnosti pro ostatní koaliční partnery. Druhým a daleko vážnějším problémem jsou specifické národní zájmy členských zemí. To se ukazuje zejména ve vztahu k bezpečnostní situaci a jejímu řešení v afrických zemích či na Středním východě,“ píše poslanec Seďa.

A uzavírá: „Pokud zvážíme nutnost modernizace v nejbližší době a za předpokladu nepříliš velkého navýšení armádních rozpočtů, pak je nutno postupovat nikoliv cestou budování celoevropských společných sil, ale spíše budováním a vyčleňováním národních kontingentů do sil rychlé reakce.“

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jma

Ing. et Ing. Miloš Nový byl položen dotaz

pracující důchodci

Myslíte, že něco takového bude ještě existovat, když vaše vláda posouvá odchod do důchodu? Že lidé budou schopní, pokud se důchodu vůbec dožijí, v něm ještě pracovat? A druhá věc, myslíte, že o důchodce třeba po 70 bude mít někdo zájem? Co myslíte, že mohou třeba lidé v tomto věku dělat?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Terorista z Magdeburku: Stopětkrát prověřovaný, čtrnáctkrát vyšetřovaný. A nic. „Vina vlády“

13:37 Terorista z Magdeburku: Stopětkrát prověřovaný, čtrnáctkrát vyšetřovaný. A nic. „Vina vlády“

Stopětkrát prověřovaly teroristu saúdskoarabského původu, který autem vjel do davu na vánočních trzí…