Fischer, který je nyní v důchodu, sám sobě říká označením prase. Pracující senior. „Těsně spolupracuji s Českým statistickým úřadem, velmi těsně s korejskou ambasádou, protože Korejci jsou mi coby investoři velice sympatičtí, blízcí a už jsem s nimi spolupracoval během dvou let svého pobytu v Londýně. Pak jsou to věci jako správní rada a vědecká rada VŠE, správní rada Karlovy univerzity. Teď jsme s pár kolegy z VŠE a z ČSÚ akreditovali úplně nový studijní obor: něco o tom, jak dělat praktickou statistiku,“ uvedl Fischer.
Že však sleduje i politiku, dokázal kritikou situace kolem reorganizace policie. „Co se dělo okolo reorganizace policie, už podle mě není jen další koaliční spor. To je hluboká politicko-společenská zásadní věc. Je to o dělbě moci v orgánech činných v trestním řízení, v justici a tak dál. To není o člověku jménem Robert Šlachta,“ řekl s tím, že jde podle něj o jednu z nejhlubších krizí po roce 1989. Následně uvedl, že on sám nechce žít ani v policejním státě, ani v prokurátorské republice. „Já chci vždy dobře vědět – a má to vědět každý občan –, kde se v zemi vládne. Že se nevládne ani na policejním direktoriátu, ani v Olomouci, ani na státním zastupitelství v Praze. Že se vládne ve Strakově akademii, na Hradě a ve Sněmovní ulici. Tady je velice závažný mocenský souboj, nikoli pouze vnitrokoaliční. Plus je tady nový fenomén, kterým je Andrej Babiš, jeho politický styl, instinkty, chování a jeho politická kultura či subkultura,“ podotkl. Podle něj Babiš umí něco, co neumí někteří jiní: mluví prostě, jednoduše a říká to, čemu lidé rozumějí a co chtějí slyšet. Jemu samotnému to prý sympatické není, neboť je příznivcem standardní politiky.
Většinu rozhovoru však hovořil o prezidentské kampani a svém neúspěchu. Mimo jiné se mu zdá, že měl prý málo sebevědomí. „Některé věci bych už dělal jinak, s některými lidmi bych to nedělal, s jinými lidmi naopak ano. Ale pokud do toho někdo jde opravdu jen sám za sebe – jako nezávislý kandidát a jen to o sobě netvrdí –, nemá to jednoduché. K nikomu totiž nepatří a politici ho v zásadě nechtějí,“ myslí si. Podle něj se požral o hlasy s Vladimírem Franzem a Táňou Fischerovou, neboť šlo o podobné kandidáty.
Zeman podle něj měl za sebou konsolidovanou politickou sílu, Karel Schwarzenberg, který postoupil proti Zemanovi do druhého kola, prý využil situace. „Antikampaň tehdy byla velice silná. Všichni se zaměřovali na to, ‚dostat‘ Fischera, aby nepostoupil. A postoupil Karel Schwarzenberg. Všechny analýzy – které jsem tehdy měl a které se i dnes někde objeví – ukazovaly, že jediný, kdo měl ve druhém kole šanci vůči Miloši Zemanovi, jsem byl já. Neříkám vůbec, že by se tak stalo, mohl jsem i prohrát. Ale šanci jsem měl. Karel Schwarzenberg volbu dlouho nijak neprožíval a příliš se jí nevěnoval. Zatímco já ztrácel síly při polemice s Milošem Zemanem – možná trochu předčasné, v souboji namodelovaném i médii. Karel Schwarzenberg toho pak využil,“ řekl Fischer.
„Teze zní, že všichni ti, kteří ho razantní antikampaní a s využitím veškerých prostředků dostali do druhého kola, současně dostali Miloše Zemana úplně pohodlně na Pražský hrad. Tak ať teď nebrečej!“ podotkl ještě ke Schwarzenbergovi.
Fischer následně ve druhém kole volby podpořil paradoxně Miloše Zemana. „To, že jsem pak podpořil Miloše Zemana, bylo dáno hrubostí, zavilostí a podlostí antikampaně. Řekli si o to. A pak – metodicky vzato – o podpoře se musí umět velmi dobře vyjednávat. To je také kus politického kumštu, přesvědčit konkurenta. Na začátku jsem o jeho podpoře přesvědčený nebyl, ale Miloš Zeman se mnou na rozdíl od Karla Schwarzenberga uměl vyjednávat,“ sdělil s tím, že Schwarzenberg se proti němu začal ostře vymezovat. „Tenkrát ještě před prvním kolem jsem řekl, že si ho dovedu představit jako toho, kdo by mohl získat mou podporu. Nikdy mi to ničím neoplatil. Naopak v té argumentaci přitvrdil a to jsem nemohl nevnímat. To je celé,“ dodal.
Zemana v jeho funkci však hodnotit v současné době nechce. „To jsou takové hlasy ze salonu odmítnutých. Nevím, jestli bych to dělal lépe. Jistě bych to ale dělal jinak, konzumoval bych tu funkci méně ideologicky, méně aktivisticky, méně každodenně. Zaměřil bych se víc na hodnoty. To Miloš Zeman nedělá. Ale základní odpověď je, že nikdo přece neočekával jiného Miloše Zemana,“ řekl s tím, že si myslí, že Zeman půjde i do další volby. Rozhodující v ní podle něj bude to, jak se k volbě postaví Andrej Babiš. „Pokud Babiš nepostaví silného relevantního kandidáta, tak to bude mít každý jiný velmi obtížné. Zásadní také je, že nás čekají příští rok takzvané velké volby – sněmovní – a ty časově spadnou do probíhající ostré kampaně prezidentské volby. Tenhle souběh bude docela jedovatý a společnost bude štěpit. No a v neposlední řadě to bude Miloš Zeman, kdo bude jmenovat příští vládu. A to je nesmírně důležitý moment!“ sdělil. Podle něj se nyní vlastně hledá Antizeman, což bude značit jinou volbu než minule. On sám kandidovat dle svých slov nehodlá.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef