„Na Facebooku vyhrožoval teroristickým činem dvaašedesátiletý muž z Pardubic. Dopaden byl za 24 hodin a hrozí mu 5–15 let. Dne 25. 10. 2020 umístil na síť Facebook vzkaz policistům, že pokud nebudou otevřeny všechny restaurace a bary, vjede kamionem do lidí, stejně jako Olga Hepnarová. Muže během několika hodin vypátrali detektivové NCOZ a obvinili jej z trestného činu vyhrožování teroristickým trestným činem.“ I tento příklad terorismu spojeného s covidem-19 uvedla ve své nejnovější zprávě Národní centrála proti organizovanému zločinu.
Policie se chystá kvůli podzimním sněmovním volbám zasahovat proti kampaním frustrovaných covidem-19. Vyplývá to ze zprávy Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ). Píše o ní server Naše justice. A že těch frustrovaných je... „Opatření proti šíření pandemie COVID vyvolává určitou míru frustrace v rámci společnosti. Výsledkem je výrazný nárůst otevřených výhrůžek a hrozeb proti představitelům státní správy a obecně veřejně známým osobám, které se podílejí, rozhodují či veřejně obhajují potřebnost opatření,“ konstatuje se ve výroční zprávě NCOZ o činnosti za rok 2020 publikované 30. června.
Frustrovaných podle policie využijí politické strany kvůli vzniknuvšímu protestnímu potenciálu skupin, které nesouhlasí s opatřeními vlády v souvislosti s pandemií. Jaké, to však neuvádí. Také zaznamenává různé hrozby i rizika: „Situace v souvislosti s pandemií COVID a zaznamenaná mobilizace veřejnosti proti opatřením rovněž ukazují na hrozby a rizika vyplývající z dezinformací a šíření konspiračních teorií. Na počátku byla aktivita známých dezinformačních a alternativních zpravodajských portálů, mobilizace následně probíhala prostřednictvím sociálních sítí a reálné projevy, jako veřejná shromáždění a demonstrace, nastaly v průběhu tzv. 2. vlny.“
„Kromě jiného, tato veřejná shromáždění a akce jsou typické právě spojováním skupin osob, které jsou ovlivněny konspiračními teoriemi či dezinformacemi, a skupin osob, které reálně negativně ovlivňují dopady opatření. Uvedené skupiny obyvatel tvoří určitý protestní a mobilizační potenciál, kterého se mohou pokusit využít i politické skupiny a hnutí, které dlouhodobě svůj program staví na polarizaci určitých názorů a postojů,“ tvrdí se ve výroční zprávě. Tím se podle policie „kromě jiného dostávají různé dezinformace a konspirační teorie do veřejného prostoru, a dochází tím k jejich další legitimizaci“. „Alternativní média a zpravodajské portály dlouhodobě vytvářejí určitý potenciál k manipulaci veřejným míněním s cílem ovlivnit postoj veřejnosti k různě relevantním otázkám,“ píše se dále ve výroční zprávě. „V kontextu plánovaných podzimních voleb do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR roste potřeba dlouhodobě a systematicky vyhodnocovat, identifikovat a případně v rámci plnění úkolů Policie ČR i důsledně zpracovávat dezinformační kampaně,“ upozorňuje.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Oldřich Szaban