Až 60 procent mimořádné daně. Banky to ale odmítají

17.08.2022 8:12 | Zprávy

Jak konkrétně by mohla vypadat válečná daň naordinovaná firmám z energetického sektoru či bankám vládou Petra Fialy (ODS)? Prý se pracuje hned se třemi scénáři mimořádného zdanění. A to buď ve výši 40 procent, nebo 50 procent, či dokonce 60 procent. Banky se však vzpírají.

Až 60 procent mimořádné daně. Banky to ale odmítají
Foto: Dollarphotoclub
Popisek: Peníze

Firmy v energetickém sektoru, ale také banky a několik dalších firem mají v časech dnešní inflační a energetické krize zisky vyšší než v jiných letech. Vláda Petra Fialy (ODS) proto zvažuje zavedení daně z mimořádného zisku, který byl zapřičiněn vnějšími okolnostmi, nikoli pílí jednotlivých firem. O této dani mluví také jako o válečné dani. Kvůli válce na Ukrajině, která probíhá pár set kilometrů od Česka.

Deník E15 upozornil, že ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) pracuje se třemi návrhy expertů na zavedení mimořádné daně a to ve výši buď 40 procent, nebo 50 procent, nebo 60 procent. S návrhem přišel předseda rozpočtové rady a člen NERV Mojmír Hampl, někdejší člen Bankovní rady ČNB. 

Příjem z těchto daní by mohl dosáhnout asi 40 miliard korun. Ale nakonec by to mohlo být ještě víc, protože firmám, na které by se daň mohla vztahovat, se letos ekonomicky daří nad míru dobře.

Banky se však vzpírají.

„Jsme ochotni se podílet na systémových řešeních. Chceme podpořit projekty, které představují investice do naší budoucnosti, ať již v dopravní infrastruktuře, nebo do oživení výstavby dostupného bydlení. Řešení vidíme právě v partnerství státu, skupiny Národní rozvojové banky a komerčních bank, ale i celého finančního sektoru,“ reagovala na debaty o zavedení daně koncem července například výkonná ředitelka České bankovní asociace Monika Zahálková.

Existuje však také možnost, že banky nakonec budou ušetřeny.

Ekonom z Právnické fakulty Univerzity Karlovy Libor Dušek důrazně doporučil, aby vláda nastavila nějaký jasně daný mechanismus, na jehož základě by stát příjmy získal, aby bylo jasné, kdo bude zdaněn, kolik zaplatí a za jakých okolností k tomu dojde.

Pokud se takovýto mechanismus podaří nastavit dobře, podnikatelský sektor to podle ekonomů lépe unese. V případě zmatečně aplikovaného mechanismu hrozí, že klesne důvěra českých podnikatelů ve stát, na což upozorňuje další člen NERVu

„Takové opatření může poškodit důvěru v podnikatelské prostředí, dodatečně zdaněn může být v takovém případě kdokoliv jen proto, že měl prostě štěstí,“ naznačil svou skepsi k návrhu další člen NERVu, který nechtěl být jmenován. „Musí existovat dobré zdůvodnění, které nebude podrývat jistotu podnikatelů,“ dodal.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

životní úroveň

Životní úroveň se nám snižuje už roky, tato vláda s tím nic nedělá, ale co jste udělali nebo hodláte dělat vy proto, aby se zvýšila?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Past na Babiše ve vyjádření Petra Pavla o sestavení vlády

13:05 Past na Babiše ve vyjádření Petra Pavla o sestavení vlády

Vystoupení prezidenta Pavla v pořadu webu Blesku Hráči, ve kterém naznačil, jak se chce chovat po př…