Jourová se s velkou pravděpodobností stane místopředsedkyní Evropské komise a bude mít na starosti ochranu fungování právního státu v jednotlivých členských státech EU nebo boj s dezinformacemi.
„Už jste to řekla. Základem vašeho portfolia je ochrana právního státu, tedy pravidel. Kdy zasáhnete v Česku?“ zněla jedna z otázek.
A Jourová opravdu odpověděla. „Až se tu bude dít něco srovnatelného jako v Polsku.“ Poláci by podle ní měli vědět, že by si vláda strany Právo a spravedlnost nemohla dovolit tak štědrou sociální politiku, kdyby 60 procent veřejných investic v Polsku nebylo kryto z fondů EU. Z tohoto úhlu pohledu je pochopitelné, že se EU zajímá o to, zda je polská justice nezávislá a bude mít prostor k případnému rozsouzení možných machinací s evropskými fondy. Pokud by se ukázalo, že polská justice není dostatečně nezávislá, Jourová je podle svých vlastních slov připravena navrhnout i omezení dotací směřujících do Polska.
V Maďarsku je prý situace ještě složitější. „Tam je situace složitější, protože se problémy netýkají jen justice, ale i občanského sektoru a médií. Maďarsko skutečně směřuje k neliberální demokracii, pokud tedy ještě vůbec demokracii,“ konstatovala Jourová. „Že jsem z V4, neznamená, že se vykašlu na principy. Pamatuji si dobře rok 1989, možná proto poznám, kdy je třeba některé věci zastavit,“ doplnila ještě.
![](/Content/Img/content-lock.png)
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp