BIS se znovu cpe do škol, varuje ústavní právník. Tentokrát jde o diskriminaci některých studentů

05.10.2021 21:22 | Zprávy

Právník Zdeněk Koudelka (Trikolóra Svobodní Soukromníci) se na svém profilu na serveru ParlamentníListy.cz rozhorlil nad tím, že BIS se zase cpe do škol. Bezpečnostní informační služba a Ministerstvo vnitra totiž podle něj varovaly vysoké školy před studenty a akademiky z Ruska, Číny a Íránu. „Mají jim omezit informace,“ uvádí Koudelka.

BIS se znovu cpe do škol, varuje ústavní právník. Tentokrát jde o diskriminaci některých studentů
Foto: Archiv PL
Popisek: Zdeněk Koudelka

„V roce 2019 chtěla BIS měnit výuku dějepisu a češtiny na školách, která podle ní byla příliš proslovanská. Ministerstvo školství o tom jednalo s ředitelem Bezpečnostní informační služby. Ani před rokem 1989 není známo, že by náčelník Státní bezpečnosti jednal s Ministerstvem školství kvůli výuce. Snaha tajné služby ovlivňovat výuku na školách je popřením listopadu 1989. Tehdy studenti vyhnali tajnou policii ze škol a základní akademickou svobodou se stala svobodná diskuse bez strachu z dozoru a donášení tajné policii. Pro udržení svobody je nutné tuto snahu tajné služby odmítnout. Učitelé, svobodně učte studenty bez ohledu na národnostní diskriminaci, po které BIS volá,“ domnívá se Koudelka.

„Postoji ke školství odhaluje Bezpečnostní informační služba podstatu své činnosti. Jde jí o vytváření atmosféry podezřívavosti a strachu. Tajné služby jsou drahé. V historii se vyráběl pocit ohrožení, aby se zdůvodnily peníze pro tajné služby. Taková zpravodajská činnost je mrháním peněz. Tajné služby nemají přímou demokratickou legitimitu, ale moc šmírovat a ovládat. Utajení své činnosti využívají k zakrytí nezákonných kroků a touhy ovlivňovat bez ohledu na charakter státního režimu, proto musejí být pod kontrolou ústavních orgánů státu. Příkladem zneužití tajných a policejních služeb v demokracii je činnost americké FBI za jejího ředitele Johna Edgara Hoovera, který stál v čele FBI, včetně jejího předchůdce BOI, od roku 1924 až do své smrti 1972 a sbíral informace na kohokoli, od představitelů vrcholné politiky včetně prezidentů až po představitele kultury,“ zmínil dále Koudelka.

„Prezident republiky Miloš Zeman, který před rokem 1989 kritizoval totalitní režim, kritizuje i současného ředitele Bezpečnostní informační služby Michala Koudelku. Naopak se jej zastává předseda vlády Andrej Babiš, který do roku 1989 proti totalitě nevystoupil. Vývoj dává za pravdu prezidentovi. Snaha Bezpečnostní informační služby ovlivňovat školství je příslovečným vrcholem ledovce. Nenechme tajné služby mluvit do našeho školství i svých životů,“ uzavřel Koudelka.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Róbert Šlachta byl položen dotaz

Vize

Dobrý den, zajímalo by mě, zda má vaše strana nějaké konkrétní návrhy třeba důchodové reformy nebo ekonomickou vizi, jak zlepšit naši životní úroveň? Zatím mi to přijde tak, že spíš jen kritizujete, ale s něčím vlastním nepřicházíte. Sice nemáte ve sněmovně zastoupení, ale pokud ho chcete mít, nemys...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vztek Šichtařové. Krize, o které se raději nemluví. V Evropě se ale dějí věci

18:18 Vztek Šichtařové. Krize, o které se raději nemluví. V Evropě se ale dějí věci

Ekonomka Markéta Šichtařová začala své pravidelné ekonomické zpravodajství velmi zostra. „Dneska se …