Žena svou činnost vykonává dobrovolně, ve svém volném čase. Město chce chránit před kýmkoliv, kdo by jej chtěl napadnout. A takovýchto lidí podle MF Dnes po Česku přibývá. A BIS před nimi varuje. Uvádí, že domobrana je pro bezpečnost země hrozbou, neboť domobranci mají tendenci pak řešit vše na vlastní pěst. Jako příklad uvádí Sasko.
BIS také varuje před tím, že bojůvky se snaží navázat spolupráci s regionálními státními organizacemi, s policií nebo se strážníky. Domobranci cvičí podle všeho v lesích s pistolemi, noži, hází hvězdicemi. Celkem jich v Česku slouží kolem dvou tisíc.
Na konci dubna měli například cvičení v malé vesničce Žítková u Starého Hrozenkova na česko-slovenském pomezí, kde se sjelo čtyřicet domobranců.
„Skončilo sladké snění, teď je čas činů! Je mnohem lepší být připraven na vše včetně 3. světové války a doufat, že zbytečně, než se nepřipravit vůbec a pak být zaskočen,“ píší například domobranci ze Zemské domobrany v letáku.
Miroslav Mareš, odborník na extremismus z Masarykovy univerzity, pak pro MF Dnes uvedl varování, že by města a státní orgány rozhodně neměly podceňovat aktivity domobranců. „Jsou podle mě hrozbou,“ sdělil Mareš s poukázáním na rétoriku a názory, které hlásají.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef