Babiš: Nechci euro

01.06.2017 12:20 | Zprávy

Exministr financí Andrej Babiš (ANO) se v rozhovoru pro ČTK rozhovořil k mnohým palčivým otázkám. Nevynechal ani euro, Evropskou unii, kandidáta hnutí ANO na prezidenta či mocenský pakt, který údajně má s Milošem Zemanem.

Babiš: Nechci euro
Foto: Hans Štembera
Popisek: Andrej Babiš

Podle Babiše by Česká republika zatím neměla vstupovat do eurozóny. „Eurozóna byl ekonomický projekt, stal se politickým. A já nechci ručit za řecké dluhy, za italské banky, nechci být součástí tohoto systému, protože to nám nic dobrého nepřinese,“ řekl Babiš. „My, kdybychom tam vstoupili, tak musíme zaplatit dvě miliardy euro, musíme ručit,“ uvedl. Země eurozóny se podílejí na záchranném mechanismu ESM, který má pomáhat státům, co budou mít problémy se splácením svých závazků.

„Je dobře, že máme nezávislou Českou národní banku. Jednoznačně koruna je skvělý nástroj na podporu ekonomiky, pokud budou problémy,“ řekl. Vstup do eurozóny by podle něj také oslabil možnosti samostatného rozhodování Česka. „Za to období, kdy jsem jezdil do Bruselu, vím, jak to funguje, kolik úsilí to dá prosadit zájem nějaké menší země, jako jsme my. Eurozóna by byla jenom další závislost na rozhodování někoho o nás bez nás,“ řekl.

Babiš jednoznačně také odmítl návrhy na zavedení společného ministra financí pro eurozónu, které zmiňoval francouzský prezident Emmanuel Macron. Podotkl, že v názoru na společnou měnu se rozchází i se zástupci liberální frakce ALDE, do níž v Evropském parlamentu patří europoslanci za ANO.

Babiš rovněž kritizoval regulaci ze strany EU, která je podle něj nadměrná. Přitom Unie podle něj nedokáže řešit zásadní problémy. „Evropa není schopná řešit migraci, to je velký problém. Další problém je terorismus. A velký problém je multikulturní společnost, kdy většina západních politiků se snažila lidem namluvit, že přistěhovalci jsou integrovaní. Nejsou,“ řekl.

EU by si podle Babiše měla jasně definovat, co bude dělat společně. Za příklady potřebné spolupráce zmínil boj proti terorismu, spolupráci zpravodajských služeb nebo spolupráci v obraně, neboť zájmy unijních členů NATO nejsou vždy shodné jako zájmy Turecka či USA. Naopak otázka přijímání uprchlíků by podle něj měla zůstat v pravomoci jednotlivých států. „Není možné, aby nám Brusel rozhodoval, kdo bude žít v naší zemi,“ řekl.

Převod vydavatelství Mafra

Babiš se vyjádřil také k případnému převodu vydavatelství Mafra do samostatné nadace. Jasnou představu zatím nemá. „Budu o tom přemýšlet, musím se poradit, ale není to pro mě žádná priorita,“ řekl.

Úvahy o přesunutí Mafry do nadace ale podle něj nijak nesouvisí s nahrávkami, které se objevily na internetu a v nichž Babiš mluví s redaktorem Mladé fronty Dnes, která spadá do vydavatelství, o termínu publikace některých článků. „Ty pomluvy, že nějakým způsobem ovlivňuju média, jsou nesmysl. Nikdy žádný článek na moji objednávku nevyšel. Já to odmítám,“ řekl.

Kritizoval přitom činnost ostatních médií a připomněl vyjádření novináře Erika Besta, podle něhož má na většinu titulů v Česku vliv sociální demokracie. „Nedivím se, že pan Best říká, že 75 procent médií ovládá ČSSD. Protože ve veřejnoprávní televizi a v rozhlase, v těch radách, sedí lidi, kteří jsou nominováni poslanci. Poslanci tradičních politických stran,“ řekl.

Babiš se také vymezil proti dnešnímu jednání Evropského parlamentu, který se má situací na českém mediálním trhu zabývat. „Žádný problém s médii není. Vliv Mafry na trh je minimální. Bylo to akorát zneužito v rámci těch zmanipulovaných, sestříhaných nelegálních odposlechů,“ řekl.

Kvůli nahrávkám zveřejněným na internetu už podal trestní oznámení a vypovídal na policii. Záležitostí se chce zabývat i sněmovní vyšetřovací komise, Babiš se ale k její činnosti staví skepticky. „Nemám co vysvětlovat, já jsem všechno řekl policii,“ uvedl. Kritizoval přitom činnost dřívějších vyšetřovacích komisí ve Sněmovně, mimo jiné té, která se zabývala policejní reorganizací nebo problémy s dálnicí D47. Komise jsou podle něj jen nástrojem politického boje.

Prezidentské volby

Své řekl také k nadcházejícím prezidentským volbám. „Naše hnutí bude řešit kandidaturu prezidenta až po sněmovních volbách a samozřejmě nedá se vyloučit, že někoho postavíme. Ale v této chvíli to skutečně není pro nás důležité,“ řekl Babiš s tím, že nyní se ANO soustřeďuje na parlamentní volby.

O tom, jak se hnutí k prezidentské volbě postaví, rozhodne podle Babiše referendum mezi členy. Předseda ANO má představu, že členové hnutí si budou moct vybírat mezi existujícími kandidáty a budou moct navrhnout i vlastního. Mezi nimi se potom rozhodne, koho ANO podpoří.

Babiš přitom nechtěl komentovat, zda by podpořil Zemana. „Někdo chce tady uměle opakovat to, že já s panem prezidentem mám nějaké dohody a že máme nějaký mocenský pakt. Je to nesmysl,“ řekl. Připomněl, že se Zemanem se rozcházel v názoru na policejní reformu a nepotěšilo ho ani prezidentovo rozhodnutí rychle vyhlásit termín voleb, protože to znamená dřívější formální zahájení kampaně a prodloužení období, na které se vztahuje limit pro výdaje na kampaň.

Kritizoval také Zemanův postoj k demisi ministryně školství Kateřiny Valachové (ČSSD). „Pan prezident z nepochopitelných důvodů podporuje paní Valachovou, která zaměstnávala přítele pana premiéra (Bohuslava Sobotky Karla) Březinu, který byl už odsouzen za podvody v minulosti,“ řekl Babiš. „Musím se smát, jak se to mediálně prezentuje, že paní Valachová je ukazována za hrdinku. Přitom je x případů, které naznačují, že peníze na sport se nerozdělují transparentně. A pan prezident ji podporuje,“ řekl.

To, že se Zeman postavil na Babišovu stranu v případě zákona o střetu zájmů nebo v nedávné vládní krizi, předseda ANO za potvrzení nějakého svého spojení s prezidentem nepovažuje. U zákona o střetu zájmů se Zeman podle Babiše choval objektivně, protože zákon omezující přístup firem členů vlády k dotacím považuje Babiš za absurdní. Vládní krizi zase Babiš vnímá jako vyřizování účtů mezi Zemanem a Sobotkou, které vycházelo z historie jejich vzájemných vztahů.

Babiš také v rozhovoru vyloučil, že by jeho hnutí po letošních podzimních volbách do Poslanecké sněmovny mohlo sestavit vládu s komunisty či TOP 09. Ve středečním rozhovoru Babiš ČTK řekl, že skládání koalice bude hodně o lidech, existují podle něj i tendence ostatních stran dohodnout se bez hnutí ANO, i kdyby ve volbách zvítězilo. Hnutí by nemělo problém najít odborníky do čela ministerstev, protože ho neomezují některé praktiky jiných stran, dodal Babiš.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

Co tak najednou?

Proč jste z vlády, navíc tak narychlo vyhodil Bartoše? Tehdy jste tvrdil, že je to kvůli zpackané digitalizaci stavebního řízení. Nyní ji ale chválíte. Děkuji za vysvětlení.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nový trestný čin. Schneider udeřil: Pokud to prosazovala BIS, je bezpečnostním rizikem

20:42 Nový trestný čin. Schneider udeřil: Pokud to prosazovala BIS, je bezpečnostním rizikem

„Samozřejmě rozumím, že pro BIS by byl nejlepší severokorejský režim. Oni to vlastně vedou k tomu, t…