Suma 24,5 miliardy korun je podle Rakušanové tzv. čistá pozice, tedy rozdíl mezi penězi, které český stát do evropské pokladny odvedl a sumou, kterou obdržel. „Za loňský rok to bylo skoro 50 miliard korun. A vezmeme-li to od začátku členství ČR v unii v roce 2004, dostala Česká republika od Evropské unie doposud 765,7 miliardy korun. Což je zhruba polovina státního rozpočtu na letošní rok,“ poznamenala komentátorka a vzpomněla, co vše se z evropských peněz financovalo.
„Že se z nich za těch 15 let našeho členství v unii nedokončila ani jedna ze dvou rozestavěných dálnic z Prahy do Českých Budějovic, ale zato se nezřídka investovalo do golfových hřišť, Čapích hnízd a nových technologií pro podniky včetně Babišova Agrofertu, je jen a výhradně naše věc,“ dodala a popsala proces, že o použití evropských fondů se rozhoduje na zdejších ministerstvech.
„Specificky českou deviací přitom je, že od roku 2014, kdy Babišovo hnutí ANO zvítězilo ve volbách, probíhají tyto procesy na vládní úrovni pod taktovkou člověka, který byl ještě do nedávna majitelem mamutího agrárně-chemického koncernu, a od předloňska, kdy ho zaparkoval ve svěřenských fondech, má z jeho zisku jako jediná osoba prospěch. A nepřímo má tudíž na jeho zisku i nadále zájem,“ dodala Rakušanová a připomněla Babišův střet zájmů.
Původní text ZDE.
Všímá si následně i toho, jak Babiš se přesouvá na protiunijní pozice maďarské a polské vlády. „Pro Českou republiku je to hodně špatná zpráva. Velmi pravděpodobné totiž je, že země V4, až okázale nesolidární ve všem, na čem Evropské unii záleží – ať už je to společná azylová politika nebo klimatické cíle – budou muset počítat v nadcházejícím rozpočtovém období po roce 2020 se zkrácením unijních dotací. Což bude voda na mlýn všech zdejších protiunijních populistů,“ uzavřela.
Babiš o svém „vztahu“ k Evropské unii, tedy o schůzce s budoucí šéfkou Evropské komise Ursulou von der Leyenovou, napsal na Facebooku. „Hodinu a čtvrt a jen ve dvou, postupně ve francouzštině, angličtině a němčině. Byla to včera moc příjemná schůzka s budoucí šéfkou Evropské komise Ursulou von der Leyenovou. Dámou, která na mě udělala velký dojem i tím, že drží slovo. Platí, že vnímá náš region, země V4, i Česko, kde má přátele. Díky tomu, že jsme měli víc času, jsme probrali vše, co jsem plánoval. Klima, brexit, migraci, rozpočet. Byl jsem dobře připravený, dostala ode mě spousty podkladů. Naše priority v rozpočtu, jak bychom chtěli, aby se Komise změnila. Méně byrokracie, více flexibility,“ poznamenal ke schůzce Babiš.
„Vážím si toho, že jsem dostal termín jako třetí zástupce členské země, mohl budoucí šéfku Komise poznat osobně a promluvit s ní třeba i o našich rodinách a dětech. Mám z toho velmi dobrý pocit,“ uzavřel.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef
Fakt myslíte, že jsme na tom v oblasti digitalizace dobře?
A co třeba říkáte na to, že jsme v digitalizaci veřejné správy je Česko druhé nejhorší v EU? Zdroj: https://www.dvs.cz/clanek.asp?id=6995694 Nebo co říkáte na toto - https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-b2b-platit-prevodem-nestaci-digitalizace-ceske-ekonomiky-je-zalostne-pomala-261752?
Další články z rubriky
18:15 „Snaží se dostat stát do kritické situace a odložit volby.“ Schneider varuje. To tu ještě nebylo
Server ParlamentníListy.cz přináší další ze série rozhovorů se zajímavými hosty. Tentokrát pozvání r…
- 16:36 Po dopadu ruské mezikontinentální balistické střely hrozivý odhad: Jen test. Brzy test atomovky
- 12:10 I komunisté se slitovali, Pavel ne. Prezident odmítl pustit důchodce
- 10:21 Ve světle Ukrajiny přišlo svědectví o Joeovi Bidenovi. A varování
- 17:08 Ivan Hoffman: Současný systém není demokratický. Proto je tak fatálně stabilní
- 4:44 Špiclování od bank. Ještě horší, než jste si mysleli. Rodina i příbuzní v hledáčku