Babiš nás zatahuje do obchodní války USA s Čínou, varuje právník. A jeho gesto nás může stát stovky miliard

27.12.2018 21:15 | Zprávy

Premiér Andrej Babiš nás zatahuje do obchodní války, píše ve svém blogu na serveru Aktuálně.cz advokát Zdeněk Koudelka. A to v souvislosti s varováním Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost před výrobky čínské firmy Huawei, což český premiér podpořil. Pokud by firma Huawei podala žalobu na stát za poškození dobrého jména, mohla by prý požadovat stamiliardy. Advokát dodává, že útok na tuto firmu u nás je doprovázen ataky v USA a Británii. 

Babiš nás zatahuje do obchodní války USA s Čínou, varuje právník. A jeho gesto nás může stát stovky miliard
Foto: Archiv PL
Popisek: Zdeněk Koudelka

Koudelka připomíná, že americký prezident chce firmu Huawei vytlačit z trhu, aby pomohl americkým firmám. Varování před údajnou hrozbou výrobků Huawei podpořil premiér Babiš. „Nařídil, aby její mobily vyhodil Úřad vlády. Tím nás zatahuje do čínsko-americké obchodní války, která není naší válkou,“ míní.

Pokud by kvůli slovům Andreje Babiše nebo ředitele úřadu pro kybernetickou bezpečnost Dušana Navrátila podala firma Huawei žalobu na stát za poškození dobrého jména, mohla by prý požadovat stamiliardy. „Babiš by si pak mohl vzpomenout na své volání, že každý úředník má zaplatit náhradu, kterou za něho musí poškozeným vyplatit stát. Ani Agrofert by nestačil,“ zdůrazňuje advokát. 

Podivuje se nad tím, že Babiš a Navrátil nevědí, že za jejich slova, která pronesou jako představitelé státu a ovlivní hospodářské postavení firem na trhu, finančně odpovídá stát. Babiš podle něj má zkušenost s tím, jak se vede obchodní válka různými prostředky, když se od původního přivinutí k Transparency International dostal do konfliktu s její českou pobočkou.

Blíže vysvětluje, že světová nátlaková organizace Transparency International se od roku 1993 podílí na kritice korupce. Tlak na světové trestání korupce vyvolaly prý americké firmy, kterým byla zakázána korupce roku 1977 americkým zákonem o korupčních praktikách v zahraničí, neboť možnost legálního uplácení ze strany neamerických firem stavěla firmy z USA do nevýhodného postavení vůči konkurentům z jiných zemí, kteří dokonce úplatky v zahraničí zahrnovali do daňově uznatelných nákladů.

„Tlak zesílil po konci studené války, kdy již nebylo třeba tolerovat korupčnost určitých státních režimů z důvodu jejich protisovětské orientace. Transparency International tak podporovala americké zájmy v hospodářské soutěži,“ poznamenal Koudelka.

Situaci podle něj vystihl prezident republiky Miloš Zeman ve Vánočním poselství 26. 12. 2018, který varování Navrátilova Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost přirovnal ke komunistickému očerňování USA za to, že k nám pronikl americký brouk – mandelinka bramborová. „To byla doba studené války. Jsem proti Babišovi a blbnutí tajných služeb, proto si jdu koupit Huawei,“ uzavírá.

Původní text ZDE.


 


 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Miroslava Němcová byl položen dotaz

ODS

Dobrý den, vždy jsem ODS považovala za pragmatickou stranu. Bohužel v poslední době mám čím dál víc pocit, že se stáváte populistickou stranou. Viz třeba slib Fialy o tom, jak budeme mít za 5 let platy jako v Německu nebo to jeho video s Nuttelou. Můj dotaz zní. Opravdu chcete dělat takovou populist...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zaplatíte to vy, obyčejní lidé. Konečná sečetla Green Deal

21:23 Zaplatíte to vy, obyčejní lidé. Konečná sečetla Green Deal

Šéfka komunistů Kateřina Konečná před kamerami CNN Prima News cupovala evropský Green Deal. Pár slov…